مشاركت وزارت جهاد كشاورزي در تهيه و تصويب برنامه جامع حوضه آبريز درياچه اروميه

به دنبال انتشار مطلبي مورخ  21/ 5/92 از سوي روزنامه همشهري با عنوان " انتقال آب ارس به نام درياچه اروميه به كام كشاورزي ناپايدار " روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به اين شبهات پاسخ داده است.

در متن اين جوابيه آمده است: وزارت جهاد كشاورزي ضمن مشاركت موثر در كليه مراحل تدوين و تصويب برنامه جامع حوضه آبريز درياچه اروميه و برنامه ريزي براي تحقق راهكارهاي مصوب نسبت به بهينه سازي مصرف آب كشاورزي و افزايش راندمان آبياري از طريق توسعه روشهاي نوين آبياري، احداث كانال هاي آبياري و پوشش انهار، شبكه هاي فرعي آبياري و زهكشي، انتقال آب با لوله و تجهيز و نوسازي اراضي در استانهاي آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي و كردستان اقدام و توانسته به خوبي ميزان تعهدات بخش كشاورزي در سال اول برنامه به ميزان حداقل90 ميليون متر مكعب را محقق كند. ( در اين باره گزارشي به سازمان محيط زيست طي نامه شماره 26936/020 مورخ 24/8/91 ارسال شده است. )

نكته حائز اهميت ديگر در تحقق اهداف مورد نظر و تامين آب درياچه اروميه استقرار نظام مديريت جامع منابع آب است. چرا كه تحويل حجمي آب و نصب ابزارهاي اندازه گيري مناسب و كنتورهاي هوشمند بايددر راستا و هماهنگ و همزمان با توسعه روشهاي نوين آبياري منجر به حسابداري دقيق منابع آب حوضه شده و بتوان صرفه جويي هاي حاصل از افزايش راندمان را به سوي درياچه هدايت كرد.

همچنين در مطالعات انتقال آب ارس به درياچه اروميه بايد گزينه هاي مختلف براي انتقال آب به درياچه اروميه با حداكثر راندمان انتقال و جلوگيري از هدررفت آب و برداشت در طول مسير با توجه به ملاحظات اقتصادي بطور دقيق و كامل مد نظر قرار گيرد و پس از تهيه مطالعات مذكور و با بررسي آن مي توان قضاوت كرد كه سرنوشت آب ارس چه خواهد شد.

با توجه به الزام در ايجاد امنيت غذايي و از سوي ديگرحفظ سرمايه گذاريهاي انجام شده به ويژه در احداث باغات و مسائل اجتماعي و معيشتي و اشتغال بخش عمده اي از جامعه در حوزه درياچه اروميه در بخش كشاورزي؛ اين بخش از پيچيدگي و حساسيت خاصي برخوردار است و نمي توان در كوتاه مدت و بدون جبران خسارت وارده آن را محدود و متهم قلمداد كرد.

از سويي ديگر توجه به روشهاي نوين آبياري، مكانيزاسيون و جايگزيني كشت هاي گلخانه اي و با بهره وري بالااز اقدامات اساسي در بهينه سازي مصرف بخش حياتي كشاورزي است كه اميد است با جلسه اخير دولت تدبير واميد درخصوص درياچه اروميه وفراهم نمودن زمينه اجراي برنامه هايي جديد و به موازات آن استقرار نظام جامع مديريت منابع آب در حوزه آبخيز درياچه اروميه شاهد احياي مجدد درياچه و تامين آب مورد نياز آن باشيم.


1392/06/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal