ایران رییس گروه 77 فائو شد و بر تقویت همکاری های فنی کشورهای در حال توسعه تاکید کرد

جمهوری اسلامی ایران به عنوان رییس دوره ای گروه 77 سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد ( فائو) بر تقویت همکاری های فنی میان کشورهای در حال توسعه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،""مجید دهقان شعار"" سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان فائو در رم که ریاست دوره ای گروه 77 را نیز بر عهده دارد بر گسترش و تقویت همکاری های فنی میان کشورهای رو به توسعه تاکید کرد.

نشست عمومی گروه 77 به ریاست جمهوری اسلامی ایران با موضوع تولید غذا و امنیت غذایی در مقر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در شهر رم برگزار شد.

در این نشست کشورهای عضو این گروه توافق کردند تا برای هر گروه منطقه ای، کمیته های فنی جهت ارایه توصیه های فنی برای تقویت همکاری های در قالب جنوب جنوب، و جنوب شمال با مشارکت فائو انجام دهند.

تهیه یک بانک اطلاعاتی از توانمندی ها و نیازهای فنی کشورهای عضو برای ایجاد تسهیلات در همکاری میان کشورها ، بررسی های فنی در تدوین بیانیه های گروه 77 در اجلاس های جهانی و تبیین مواضع این گروه از جمله موضوعات دیگر این نشست بود.

گروه 77 بعلاوه چین متشکل از 132 کشور در حال توسعه است که از این تعداد 81 کشور در قالب چهارگروه منطقه ای خاورنزدیک و شمال آفریقا ، آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا در فائو فعال هستند تا با همکاری و بهره گیری از توان فنی و مالی سازمان فائو، برنامه جهانی غذا و صندوق بین المللی توسعه کشاورزی (ایفاد) به توسعه پایدار کشاورزی و تامین غذای سالم ، مغذی و کافی برسند.

این گروه همچنین در بیانیه ای با انتقاد از تصمیم دولت امریکا مبنی بر گسترش تحریم ها علیه ونزوئلا ان را برخلاف قانون سازمان ملل و اصول حقوق بین المللی خواند و از واشنگتن خواست که تحریم ها را لغو کند.

این گروه از زمان تاسیس آن در سال 1964 میلادی همواره بر اقدامات موثر و فوری برای از میان برداشتن استفاده از تدابیر اقتصادی اجباری یک جانبه در قبال هر دولت بویژه کشورهای درحال توسعه تاکید کرده است.

1394/02/02
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal