جلوگیری از خروج بیش از 13 میلیون دلار ارز با تولید مواد ژنی در کشور
مدیرعامل موسسه جهاد استقلال از تدوین و ارائه برنامه تولید اقتصادی به منظور تنظیم بازار و ایجاد تعادل در واردات به وزیر جهاد کشاورزی خبر داد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ، محمدرضا شافعی نیا در جلسه خبری امروز در آستانه هفته دولت با اشاره به اینکه برنامه تولید اقتصادی با پیشرفته ترین روش های مدیریت اقتصادی روز جهان در عرصه کشاورزی تدوین شده است، افزود: هدف تولید براساس میزان مصرف طراحی شده است و کشاورز به طور کامل می داند که چه میزان محصول تولید کند، نهاده های مورد نیاز از کجا و با چه قیمتی تامین می شود و محصول نهایی در کدام بازار به مصرف می رسد.
وی گفت : با استفاده از این برنامه تولید اقتصادی دیگر شاهد کاهش یا افزایش محصول در بازار نخواهیم بود.
مدیرعامل موسسه جهاد استقلال افزود: در این برنامه ، نهاده های مورد نیاز بر اساس میزان تولید ، تامین و توزیع می شود تا دیگر شاهد کمبود یا افزایش قیمت نهاده های تولید در بازار نباشیم.
شافعی نیا گفت : این برنامه در وزارت جهاد کشاورزی در دست بررسی است و پس از تایید در موسسه جهاد استقلال اجرایی خواهد شد و کشاورز با آگاهی کامل از حلقه های تولید فعالیت خواهد کرد.مدیرعامل موسسه جهاد استقلال درباره ذخیره کود و بذر گفت :در تامین کود و بذر هیچ کمبودی نداریم.
وی اظهار داشت : بذر مورد نیاز کشت کلزا در کشور در این موسسه به طور کامل تامین و 550 هزار تن انواع کود نیز برای سال زراعی جدید ذخیره سازی شده است.
شافعی نیا افزود : 571 هزار و 95 تن کود فسفات نیز با همکاری موسسه جهاد استقلال و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خریداری شده است.
وی تامین مواد ژنی را از دیگر دستاوردهای موسسه جهاد استقلال دانست و گفت : با همکاری شرکت های دانش بنیان اروپایی موفق شدیم 800 هزار دوز مواد ژنی مورد نیاز برای تولد گوساله های شیری در کشور تولید کنیم.
رئیس موسسه جهاد استقلال افزود : هر دوز مواد ژنی با دلار 1200 تومان برای دامدار 40 هزار تومان هزینه داشت و در حال حاضر هر دوز فقط 3600 تومان هزینه دارد.
شافعی نیا گفت : سالانه برای تامین مواد ژنی مورد نیاز دامداری های صنعتی 16 میلیون دلار ارز از کشور خارج می شد که هم اکنون فقط 2 میلیون و 500 هزار دلار است.
وی همچنین از اجرای طرح آزمایشی کشاورزی پیشرفته در 800 هکتار از اراضی استان زنجان خبر داد و گفت : در این زمین ها با استفاده از پیشرفته ترین فناوری های جهان موفق شدیم ، تولید محصولاتی مانند غلات، سیب زمینی، برنج و ذرت را به 2 برابر در هر هکتار افزایش دهیم.
مدیرعامل موسسه جهاد استقلال افزود : با بکارگیری روش های نوین کشت و ماشین آلات پیشرفته کشاوری 30 درصد در بخش انرژی و سوخت صرفه جویی شد.
شافعی نیا گفت : نتایج این طرح آزمایشی برای اجرا در زمین های کشاورزی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
1393/05/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal