آتش جنگل‌های بلوط ایلام خاموش شد

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری کشور از اطفاء حریق جنگل‌های بلوط استان ایلام خبر داد و گفت‌: تا چند روز آینده مناطق آتش‌ گرفته جنگل‌های ایلام رصد می‌شوند تا مجددا آتش به دلیل گرمای دما و باد، شعله‌ور نشود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا،خداکرم جلالی معاون وزیر جهاد کشاورزی  اظهار کرد: عامل انسانی در آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط استان ایلام دخیل بوده اما عمد یا غیرعمد بودن آن و بررسی دقیق عوامل این حادثه در حال بررسی است و به زودی اعلام می‌شود.

وی افزود: گرمای هوا، باد شدید و پوشش گیاهی مستعد در جنگل‌های بلوط ایلام دست به دست هم داده تا کوچک‌ترین بی‌احتیاطی باعث آتش‌سوزی و گسترش آن در سطح این منطقه شود. اما براساس گزارش‌های رسیده از ایلام، آتش در همه مناطق چهارگانه جنگل‌های بلوط خاموش شده است، چرا که پیش از این مناطق کویرکوه، سیاه‌کوه، پشت تونل آزادی و ارتفاعات شلم آتش گرفته بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بامداد جمعه نیز آتش خاموش شده بود اما به دلیل باد شدید، مجددا شعله‌ور شد و به همین دلیل ماموران سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تا چند روز آینده به حالت آماده‌باش در منطقه حضور دارند تا با رصد و کنترل دقیق مناطق اطفاء شده مانع شعله‌ور شدن مجدد آتش در جنگل‌های ایلام شوند.

جلالی گفت: براساس گزارشات رسیده حدود 30 هکتار از جنگل‌های بلوط ایلام دچار حریق شده‌اند که البته بیشتر سطح آتش گرفته مرتعی بوده و درختان بلوط کمتر آسیب دیدند.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری کشور با بیان این‌که میزان خسارات وارد شده در جنگل‌های بلوط ایلام در حال بررسی است، تصریح کرد: شایعاتی مبنی بر "نقش داعش در آتش‌سوزی جنگل‌های ایلام" مطرح شده که صحت ندارد اما براساس گزارشات اولیه و برخی شاهدان، وسیله نقلیه قبل از آتش‌سوزی در آن منطقه حضور داشته و پس از عبور آن آتش شعله‌ور شده است که بررسی این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: تخریب‌کنندگان محیط زیست نمی‌توانند با آتش‌سوزی و پرت‌کردن حواس ماموران سازمان جنگل‌ها، مراتع، آبخیزداری دست به دخل و تصرف در منابع طبیعی بزنند اما احتمال دارد که شکارچیان در منطقه آتش روشن کرده و آن را خاموش نکرده‌ باشند که باعث فاجعه شده است.

جلالی گفت: کسانی که در جنگل‌ها تردد دارند باید بیشتر توجه کنند تا سهل‌انگاری آنها باعث آتش‌سوزی منابع طبیعی و ملی کشور نشود، چراکه در چنین پوشش‌های جنگلی و مرتعی حتی آتش یک سیگار هم می‌تواند باعث چنین اتفاقاتی شود.

1394/03/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal