ظرفیت صادرات 100 هزار تنی مرغ مازندران به روسیه
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: مازندران با توجه به فعال بودن 60 درصد از ظرفیت مرغ‌داری‌‌های خود، توانایی صادرات 100 هزار تن مرغ گوشتی تولیدی را به روسیه دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری فارس، دلاور حیدرپور اظهار کرد: با توجه به شرایط ویژه‌ای که در بحث سیاست‌های منطقه‌ای از جمله مسایل میان ترکیه و روسیه پدید آمده است بازار بزرگ کشور روسیه فرصت مناسبی است تا بخشی از تولیدات کشاورزی اعم از باغ‌داری، گل و گیاه، پرورش دام و طیور و آبزی‌پروری استان به این کشور صادر شود.
وی بیان کرد: در حال حاضر صادرات مرکبات و کیوی به عنوان مرحله نخست این برنامه‌ها به طور جدی در حال اجراست.
حیدرپور خاطرنشان کرد: برای این منظور مشکلاتی در بحث ناوگان حمل و نقل با روسیه داشتیم که با هماهنگی‌های مجموعه دستگاه‌‌های ذی‌ربط از جمله استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت و گمرکات با سازمان جهاد کشاورزی استان مقرر شد تا مسیر حمل و نقل داخل این کشور توسط ناوگان روسیه پوشش داده شود که علاوه بر صادرات کیوی، صدور حدود 400 هزار تن مرکبات نیز به روسیه انجام شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: پروتکل صادرات آبزی‌پروری نیز پس از بررسی‌های لازم برای صادرات به روسیه پس از نشست‌ها و مذاکرات خوب فی‌مابین تنظیم و اجرایی شده و از سال گذشته صادرات آبزیان تولیدی استان به روسیه نیز آغاز و ادامه دارد.
وی ادامه داد: برای صادرات مرغ تولیدی استان برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته و دامپزشکی دو کشور در حال بررسی شرایط و زیرساخت‌های موجود و یا مورد نیاز آن هستند.
این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به این که 60 درصد ظرفیت تولید مرغ گوشتی استان فعال است مازندران در سال توانایی صادرات 100 هزار تن مرغ گوشتی را به روسیه دارد و این صادرات با افزایش ظرفیت واحدهای غیرفعال تولید مرغ گوشتی می‌تواند به حدود دو برابر نیز ارتقاء یابد.
حیدرپور تصریح کرد: اولویت اراضی کشاورزی نخست تولید است و این تولید ضامن امنیت غذایی و تأمین سبد مصرفی خانوار کشور بوده زیرا مازندران از جمله قطب‌های مهم کشاورزی کشور در تأمین غذای مورد نیاز هموطنان محسوب می‌شود.
وی افزود: تغییر کاربری اراضی کشاورزی که از مستعدترین اراضی کشور هستند، اقدامی غیرمنطقی است و باید برای آن راهکار مناسبی اندیشیده شود.
این مسوول خاطرنشان کرد: در غرب استان مناطقی داریم که با توجه به این که ظرفیت کمتری برای تولید کشاورزی دارند، برای جلوگیری از زیان مالکان این امکان وجود دارد تا در بحث توسعه اقتصادی و افزایش درآمد به عنوان فعالیت‌‌های مکمل و جنبی مانند بحث گردشگری مورد استفاده قرار گیرند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به این که این امکان باید با مجوز و کارشناسی وزارت جهاد و برابر قانون صورت گیرد، بیان داشت: برای این منظور سازمان جهاد کشاورزی استان و کارشناسان ذی‌ربط معتقدند باید یک آزمایش سرزمینی صورت گیرد تا احیاناً عده‌ای سودجو از طریق این شرایط سوءاستفاده نکنند زیرا از هرگونه تغییر کاربری اراضی براساس قانون برخورد می‌‌شود.
وی اظهار کرد: برای پیگیری مطالبات کشاورزان غرب استان به ویژه تنکابن در مدیریت این شهرستان حضور یافتیم که بیشتر مسائل و مشکلات مورد مطالبه مراجعان در بخش تسهیلات، تغییر کاربری، اجرای بند «د» تبصره 11 امهال وام‌ها و نیز اشتغال بود که معمولاً دو یا سه مشکل عمده بیشتر متقاضیان و مراجعان بحث تسهیلات، تغییر کاربری‌هایی املاکی که بیشتر آنها فاقد سند رسمی هستند، بود.
حیدرپور گفت: چون بیشتر مراجعان، املاک کشاورزی آنها فاقد سند رسمی و غالباً دارای سند قول‌نامه‌ای هستند قابلیت بررسی ندارند و برای حل مشکل خود باید از طریق ادارات ثبت اسناد و قوه‌ قضاییه اقدام به دریافت سند رسمی کنند.1394/10/26
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal