توليدات جانبي زنبورعسل ظرفيت ايجاد هزاران شغل را دارد

مهندس هوشنگ افروزان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) اظهار كرد: با توجه به اينكه "بره موم" زنبورعسل خاصيت درماني، آرايشي و بهداشتي دارد و همچنين مي‌تواند به عنوان يك منبع درآمدي مهم براي زنبورداران باشد ولي متاسفانه اين ماده با ارزش در كشور ما بلااستفاده باقي مي‌ماند.

وي افزود: در حال حاضر در كشورهاي خارجي از "بره موم" در ساخت داروهاي ضدسرطاني، ساخت مواد آرايشي و بهداشتي از جمله كرم‌هاي ضدآفتاب و خميردندان استفاده مي‌كنند ولي در كشور ما كمتر به اهميت و خاصيت اين ماده پرداخته شده است.

افروزان خاطرنشان كرد: تحقيقاتي كه توسط بخش زنبورعسل اين موسسه انجام شده نشان مي‌دهد تفاوت‌هايي از نظر كيفيتي بين "بره موم" مناطق مختلف وجود دارد كه مي‌تواند در ساخت دارو و مواد آرايشي مورد استفاده قرار گيرد به عنوان مثال در يك بررسي يك منطقه بهبهان و طالقان صورت گرفت نشان داد «آنتي اكسيدان» موجود در منطقه طالقان چهار برابر بيشتر از منطقه «بهبهان» بود.

اين محقق تصريح كرد: با كمك موسسه تحقيقات علوم دامي و سازمان آموزش تحقيقات جهاد كشاورزي مي‌توان كاربردهاي زيادي از "بره موم" در كشور داشته باشيم ولي براي توليد محصولات "بره موم" نيازمند آزمايشگاه‌هاي استريل با شرايط مناسب در اين موسسه هستيم.

وي در پايان يادآور شد: با توجه ويژه به اين محصول و با راه‌اندازي كارگاه‌هاي كوچك مي‌توان بصورت مستقيم و غيرمستقيم پنج هزار شغل در كشور ايجاد كرد؛ علاوه بر آن باعث رشد اقتصادي زنبورداران و افزايش درآمد آنها خواهد شد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

1386/09/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal