عرضه 830 هزار تن سيب‌زميني توليد تابستان از ‌تيرماه

حسن خدنگي مدير كل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: امسال با افزايش قابل توجه توليد سيب‌زميني، ميزان برداشت اين محصول به بيش از چهار ميليون و 900 هزار تن مي‌رسد. به گزارش ايسنا، به گفته وي در نيمه‌ي تيرماه با ورود سيب‌زميني تابستانه از استان‌هاي همدان و اصفهان قيمت اين محصول در بازار مصرف كاهش مي‌يابد.

 خدنگي اظهار كرد: توليد تابستانه سيب‌زميني كه 830 هزار تن از سوي استان‌ها اعلام شده است از نيمه‌ي دوم تيرماه به بازار وارد مي‌شود؛ به گونه‌اي كه حجم توليد استان‌هايي مانند همدان به 480 هزار تن، اصفهان 150 هزار تن و آذربايجان شرقي 80 هزار تن مي‌رسد.

 مدير كل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي افزود: برنامه توليد پاييز سيب‌زميني به گونه‌اي است كه از نيمه شهريورماه 3700 هزار تن سيب‌زميني از استان‌هاي همدان، اردبيل، كردستان، آذربايجان شرقي، اصفهان و غيره برداشت خواهد شد.

 وي گفت: با توجه به مصرف سرانه 45 كيلوگرمي سيب‌زميني 3.5 ميليون تن از اين محصول براي بازار مصرف نياز است. هم‌چنين حدود 550 هزار تن سيب‌زميني به عنوان مصرف بذري مورد نياز كشاورزان است.

 خدنگي با اشاره به افزايش قيمت سيب‌زميني در هفته‌هاي گذشته كه ناشي از كمبود آن در بازار مصرف بود، گفت: در بارش سيل‌آساي اخير حدود 450 هزار تن انواع محصولات سبزي و صيفي در استان‌هاي خوزستان و ايلام از بين رفت و همين امر سبب شد تا حجم سيب‌زميني آماده برداشت از بين برود و به بازار وارد نشود. اين كمبود مقطعي باعث افزايش قيمت شد اما در ماه آينده با ورود سيب‌زميني تابستانه قيمت اين محصول كاهش قابل توجهي خواهد داشت.

 مدير كل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: براساس آخرين قيمت‌هاي ميادين تره‌بار هر كيلوگرم سيب‌زميني 1540 تومان به فروش مي‌رسد اما با توجه به قيمت خريد اين محصول از كشاورزان كه از كيلويي 850 تا 950 تومان متغيير است، قيمت منطقي براي هر كيلوگرم سيب‌زميني در بازار مصرف حدود 1000 تومان است كه در ماه‌هاي آينده به اين قيمت خواهد رسيد.

1392/03/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal