اختصاص 8/2 ميليارد تومان از سوي دولت براي حمايت از توليد پنبه در كشور

 

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي از اختصاص 2 ميليارد و 800 ميليون تومان كمك دولت براي حمايت از توليد پنبه در كشور خبر داد.    

اسماعيل نگارش در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، افزود: دولت براي حمايت از كشت پنبه در كشور امسال يك ميليارد تومان اعتبار اختصاص داده بود كه اين رقم براي سال آينده به 2 ميليارد و 800 ميليون تومان افزايش يافته است كه نشان از حمايت وزارت جهاد كشاورزي از كشت پنبه در كشور است.

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: امسال 20 درصد از برنامه‌هاي اين دفتر به كشت مزارع آرماني پنبه براي انتقال يافته‌هاي تحقيقي و علمي به مزرعه كشاورزان اختصاص يافت كه سال آينده اين مزارع آرماني افزايش پيدا مي‌كند.

وي هدف از اجراي برنامه مزارع آرماني را انتقال يافته‌هاي علمي و اصول علمي كشت به مزرعه در جهت افزايش عملكرد در واحد سطح و كاهش هزينه توليد دانست.

نگارش بيان داشت: در طول يك برنامه پنج ساله از سال 1387 تا 1392 كل مزارع پنبه كشور زير پوشش طرح آرماني كشت قرار مي‌گيرند و 17 دستورالعمل فني و علمي بر است.

افزايش عملكرد در هكتار و كاهش هزينه توليد با كمك و مشاركت كشاورزان و مهندسان ناظر و كارشناسان در كشور اجرا مي‌شود.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني در مورد ضمانت اجراي به كارگيري دستورالعمل هاي فني از جانب كشاورزان تصريح كرد: اولا خود كشاورزان پنبه كار باهوش هستند و مي‌دانند اجراي دستورالعمل‌ها در جهت افزايش عملكرد و به نفع آنها است، ثانيا دولت در قبال اجراي دستورالعمل‌هاي فني از سوي زارع به ازاي هر هكتار مزرعه پنبه 100 هزار تومان كمك فني بلاعوض به كشاورز پرداخت مي‌شود.

وي گفت: برداشت پنبه سال جاري در استانهاي گلستان، مازندران و منطقه سرخس خراسان رضوي شروع شده و بقيه مناطق سردسير هم به تدريج شروع مي‌شود.

نگارش با تاكيد بر اين نكته كه بحث كشت پنبه هميشه تحت تاثير مسايل فرعي قرار گرفته است،گفت: بايد مسايل و مشكلات توليد سرلوحه كار قرار گيرد و دولت هم حمايت‌هاي خوبي براي كشت پنبه در نظر گرفته، همچنين با هماهنگي با بخش صنعت، اين بخش هم تعهد داده محصول كشاورزان پنبه كار ايراني را خريداري كند.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني با اشاره به اين كه سطح كشت پنبه در سال 87 حدود 130 هزار هكتار است، گفت: برآورد مي‌شود بيش از 90 هزار تن پنبه محلوج (تصفيه شده) در سال جاري توليد شود كه به كارخانه‌هاي نساجي تحويل داده مي‌شود.

نگارش مصرف صنايع نساجي را بر اساس اعلام وزارت صنايع و معادن 130 هزار تن ذكر كرد و گفت: نياز كشور 150 هزار تن پنبه است كه در واقع 20 هزار تن به عنوان ذخيره باقي مي‌ماند.

وي تاكيد كرد: بين بخش كشاورزي و صنعت پنبه هماهنگي‌ وجود دارد و دولت هم مصمم به حمايت از توليد پنبه طلاي سفيد است.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني گفت: با مصوبه اخير هيات دولت 10 درصد از ميانگين قيمت پنبه وارداتي براي كشت پنبه داخلي به صورت يارانه به كشاورزان اختصاص مي‌يابد و انتظار است، توليد پنبه با علم و برنامه‌ريزي حركت كند.

وي گفت: دولت مصمم است با هماهنگي بخش صنايع و كشاورزي و حمايت همه‌جانبه نياز كشور به پنبه را تامين كند.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني تصريح كرد: بر اساس اعلام وزارت صنايع تا افق چشم‌انداز كشور در سال 1404 شمسي نياز كشور سالانه 200 هزار تن پنبه محلوج خواهد بود كه بخش كشاورزي هم سعي مي‌كند بيش از اين رقم توليد پنبه داشته باشد.

نگارش مسئله مهم را حمايت از بخش بازرگاني پنبه و افزاش عملكرد در واحد سطح دانست و گفت: برخي افراد بر افزايش قيمت پنبه به بيش از قيمت جهاني تاكيد دارند كه اين به نظرم اشتباه است.

وي افزود: هدف حمايت دولت از كشت پنبه افزايش عملكرد در واحد سطح (هكتار) از 2 تن و 300 كيلوگرم وش به 3 تن وش در هكتار است و اين رقم به راحتي قابل دسترسي است.

نگارش در مورد اين ادعاي اتحاديه پنبه‌كاران كه ظرف 3 سال كشور را در توليد پنبه با رعايت شروطي خودكفا مي‌كند، گفت: هركس قول داده، خودش پاسخ دهد، ولي ما اطلاعي از طرح آنها نداريم.

وي تاكيد كرد: تعاوني‌هاي پنبه‌كاري در اجراي برنامه‌هاي دولت نقش مهم دارند و همكاري خوبي جهت توليد بذر و اجراي برنامه‌هاي علمي و فني كشت پنبه به خرج مي دهند.

نگارش تاكيد كرد: در طرح‌هاي آرماني كشت پنبه، عواملي كه بيشترين اثر را در افزايش عملكرد پنبه دارند، توسط كشاورزان اجرا مي‌شود و در اين باره 17 عامل افزايش عملكرد به كشاورزان عرضه مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/07/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal