افزایش 30 درصدی ضریب حفاظت از اراضی کشاورزی در دولت یازدهم
رییس سازمان امور اراضی کشور، سنددار کردن اراضی کشاورزی را از اقدام های مهم این سازمان در دولت یازدهم نام برد، و گفت: 70 درصد زمین های کشاورزی فاقد سند هستند و از این رو، کشاورزان برای گرفتن تسهیلات با مشکل مواجه اند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر قباد افشار در نشست معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، به افزایش 30 درصدی ضریب حفاظت از اراضی کشاورزی نیز اشاره و تصریح کرد: بعد از 20 سال در دولت یازدهم با ایجاد یگان حفاظت از اراضی کشاورزی، ضریب حفاظتی از 30 درصد به 60 درصد افزایش یافته است.
رییس سازمان امور اراضی، خردشدن اراضی کشاورزی را یکی از معضلات بخش کشاورزی عنوان و خاطرنشان کرد: در پنج دهه گذشته، براثر خردشدن اراضی کشاورزی، اندازه این اراضی از 10 هکتار به زیر 4 هکتار رسیده است.
وی افزود: برای جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، آیین نامه مربوط به تجمیع اراضی به دولت ارسال شده و امیدواریم به زودی تصویب و نهایی شود.
افشار در همین حال تغییر کاربری اراضی کشاورزی به خصوص در اطراف کلان شهرها، دشت‌ها و باغات و در اراضی شمال کشور را از دیگر مشکلات بخش کشاورزی خواند و اظهار داشت: در 50 سال گذشته، یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی که به طور عمده اراضی آبی بوده اند، با تغییر کاربری از بین رفته‌اند.
وی همچنین به اجرای نظام کاداستر اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: اجرای کاداستر در سطح 15 هزار هکتار اراضی آغاز شده است.
از 4.5 میلیون هکتار اراضی واگذار شده تاکنون 1.5 میلیون هکتار توسط این سازمان نظارت شده که 40 هزار هکتار آن باید فسخ شود.
وی افزود: از 1.5 میلیون هکتار اراضی واگذار شده نزدیک به 8 هزار هکتار نیز آماده فسخ است و اسناد آن برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای دریافت منابع مالی، ارسال شده است.

1394/09/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal