بررسی راه های گسترش همکاری‌های کشاورزی ایران و برزیل

وزیر کشاورزی کشور برزیل به همراه هیاتی یکشنبه هفته آینده برای گسترش همکاری‌های اقتصادی بخش کشاورزی و امضای تفاهم نامه به ایران سفر می‌کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، آقای فتحی مدیر کل دفتر امور بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشستی با سفیر کشور برزیل در خصوص بررسی برنامه‌های سفر هیات برزیلی به ایران، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت روابط اقتصادی بین دو کشور، این هیات به دعوت رسمی وزیر جهاد کشاورزی به کشورمان سفر می‌کنند.

به گفته وی، این گروه ضمن ملاقات با وزیر، از توانمندی‌های ایران در بخش کشاورزی بازدید و با فعالان اقتصادی بخش کشاورزی کشور نشستی خواهند داشت.

فتحی خاطرنشان ساخت: این هیات 14 نفره، در این سفر به بررسی راهکارهای توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشور برزیل خواهند پرداخت.

سانتیه گو ایرازابل موارا سفیر برزیل در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ما، از سفر دکتر کلی وزیر کشاورزی برزیل و هیات همراه به ایران ابراز خرسندی کرد و گفت: این سفر دارای اهمیت بالایی است زیرا دو کشور ایران و برزیل دارای پتانسیل‌های بالایی در بخش‌های مختلف و درصدد ارتقای همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور هستند.

وی گفت: هر دو کشور، نقش بسیار مهمی در تامین مناسب مواد غذایی دارند و در این راستا، در حال احداث جاده‌ای برای ارتباط گسترده بین دو کشور هستند.

سفیر برزیل، تجارت بین ایران و برزیل را با اهمیت خواند و گفت: در حال حاضر، سطح تجارت بین دو کشور، 2 تا 2 و 3 دهم میلیارد دلار است که امیدواریم با برداشته شدن تحریم‌ها علاوه بر توسعه همکاری‌های بخش کشاورزی، در حوزه‌های دیگر از قبیل محصولات صنعتی و ... افزایش مبادلات تجاری صورت گیرد.

به گفته وی، در حال حاضر عمده تجارت برزیل متمرکز بر محصولات غذایی شامل گوشت، ذرت و شکر است و امیدواریم در بخش‌های دیگر نیز این تجارت افزایش یابد.

آقای "موارا" خاطرنشان ساخت: بخش کشاورزی برزیل برای همکاری با ایران علاقه‌مندی زیادی دارد و امیدواریم علاوه بر تجارت گوشت، همکاری خود را در بخش‌های دیگر نیز آغاز کند.

سفیر برزیل یادآور شد: با توجه به علاقه‌مندی ایران به گسترش روابط در حوزه‌های مختلف، می‌توانیم همکاری‌های بین دو کشور را در حوزه تحقیق عملیاتی در بخش‌های مختلف از جمله تولید واکسن‌های دامی و پزشکی، کنترل محصولات کشاورزی، دام و ... ارتقا دهیم.

وی افزود: با گسترش این همکاری‌ها بین دو کشور، برزیل می‌تواند از تجربیات ایران در مناطق خشک استفاده کند و ایران نیز می‌تواند از تجربیات برزیل در ارتقای سطح کشاورزی در تولید انبوه بهره‌مند شود.

1393/05/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal