مدير آفات عمومي سازمان حفظ نباتات كشور: مبارزه‌ي هوايي عليه سن غلات از ‌٨٠ درصد در سال ‌٧٦ به ‌٢/١ درصد در سال گذشته كاهش يافت

سرويس: كشاورزي و دامپروري

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

سال گذشته ميزان سن‌زدگي غلات در كل كشور نسبت به سال ماقبل آن 12/0 درصد كمتر شده است.

مهندس عباسعلي هيربد - مدير آفات عمومي سازمان حفظ نباتات كشور - در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه در سال 85 در سطح 230 هزار هكتار مبارزه شيميايي عليه گونه‌هاي مختلف ملخ در نقاط مختلف كشورصورت گرفته است، افزود: حدود 6/5 درصد نسبت به سال 84 افزايش مبارزه عليه گونه هاي مختلف ملخ داشتيم.

وي افزود: با توجه به اينكه در سال گذشته هيچ نقطه‌اي از حمله ملخ خسارت نديد به نظر مي‌آيد كه مبارزات به موقع صورت گرفته است و ملخ‌ها در استانهاي مختلف كشور به موقع كنترل شده‌اند.

او با اشاره به اينكه در طول سال 85، براي كنترل انواع ملخ‌ها در كشور مقدار زيادي سموم و ادوات كشاورزي پيش‌بيني و تهيه شده ادامه داد: در اين خصوص با استانهايي كه به اين تجهيزات نياز داشتند، ارتباط مستمر داشته و از نظر انتقال و مبادله اطلاعاتي در مورد ملخ صحرايي نيز با مجامع بين‌المللي ارتباط داشتيم.

هيربد با اشاره به برگزاري اجلاس كميته كنترل ملخ صحرايي درتهران گفت: براساس اظهارنظر نماينده FAO برگزاري اين اجلاس در سال گذشته موفقيت‌آميز و مطلوب بوده و همچنين در سال 85 آمادگاه مبارزه با ملخ صحرايي را با تمام تجهيزات افتتاح كرديم كه آماده بهره‌برداري است.

مدير آفات عمومي سازمان حفظ نباتات كشور به وضعيت سن مضر غلات در سال گذشته اشاره كرد و گفت: در مورد انواع سن‌هاي مضر غلات، در طول سال گذشته 1 ميليون و 67 هزار و 379 هكتار عليه اين آفت مبارزه شيميايي داشتيم كه نسبت به سال گذشته آن 18 درصد كاهش و نسبت به 2 سال گذشته آن 34 درصد كاهش داشتيم.

وي با ادعاي اينكه در امر كنترل سن غلات حدود 4 يا 5 سال است كه سير توفيق طي مي‌شود ادامه داد: بعد از همگاني شدن آفت سن غلات ما به اين نتيجه رسيديم كه بايد اطلاعات كشاورزان در زمينه كنترل اين آفت گسترش يابد و به همين دليل از ابتداي همگاني شدن آفت سن غلات ميزان مبارزه هوايي را به مرور زمان كاهش داديم.

او افزود: در سال 76، 20 درصد مبارزه عليه سن غلات به صورت زميني و 80 درصد آن بصورت هوايي انجام مي‌گرفت كه اين ميزان مبارزه هوايي را تا امسال به 2/1 درصد كاهش داديم كه اين ميزان كاهش بسيار چشمگير است.

وي كاهش مبارزه هوايي را از دلايل مشاركت بيشتر مردم عنوان كرد و گفت: علاوه بر مشاركت بيشتر مردم، گسترش آگاهي كشاورزان نسبت به نحوه زندگي اين آفت و در نتيجه مبارزه بهتر، باعث كاهش مبارزه هوايي عليه اين آفت شده است.

او خاطرنشان كرد: به اذعان سازمان غله و سيلوها و آماري كه در اختيار داريم سال گذشته ميزان سن زدگي نسبت به سال ماقبل آن 12/0 درصد در كل كشور كمتر شده است.

مدير آفات عمومي سازمان حفظ نباتات كشور ميزان مبارزه شيميايي عليه جوندگان را درسال 85، 712 هزار و 723 هكتار ذكر كرد و افزود: اين ميزان مبارزه كه به شيوه طعمه گذاري در تمامي استانهاي كشور انجام گرفته، نسبت به سال قبل از آن حدود 5 درصد افزايش يافته است.

وي يادآور شد: در سال 85 علاوه بر ارسال نشريه‌هاي آموزشي و دستورالعمل فني جديد به استانها، گزارش نهايي با تفسيري كه لازم است را تهيه كرده و به منابع ذي‌ربط ارائه خواهيم داد.

هيربد تاكيد كرد: براي مبارزات سال جاري سعي مي‌كنيم دستورالعمل‌ها را در زمينه‌هاي مختلف هرچند ماه يكبار به روز كرده و همچنين سعي مي‌كنيم نيازهاي مرتبط را چه از نظر تداركات ادوات و چه از نظر تامين انواع سموم را به موقع تامين كنيم و كلاسهاي ميان دوره‌اي آموزشي را نيز براي كارشناسهاي سازمان و كارشناسان استانها گسترش دهيم.

 


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1386/01/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal