کارگروه تنظیم بازار قیمت میوه شب عید را تعیین می کند

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: هم اکنون بسته میوه شب عید شامل پرتقال، سیب، کیوی و نارنگی تامین است و در حال حمل این میوه ها به سردخانه های استان تهران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، حسین صفایی عصر شنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از سردخانه ذخیره سازی میوه شب عید در شهرک صنعتی شمس آباد، درباره قیمت گذاری میوه شب عید، افزود: قیمت گذاری این محصولات توسط کارگروه تنظیم بازار انجام می شود که وزارت جهادکشاورزی نیز یکی از اعضای این کارگروه به شمار می رود.

وی با بیان اینکه بیشترین میوه شب عید را سیب و پرتقال تشکیل می دهد، اظهار داشت: سیب و پرتقال 85 درصد وزن سبد میوه مصرفی مردم در شب عید را به خود اختصاص می دهد و میوه هایی نظیر نارنگی و کیوی در سبد میوه مصرفی شب عید مردم قرار دارند که این نیز به میزان کافی تامین و توزیع خواهد شد.

وی اضافه کرد: تا اواخر بهمن ماه سیب و پرتقال مورد نیاز کشور در استان ها خریداری و در همان مبادی نگهداری شده بود که از روزهای پایانی بهمن ماه تاکنون این میوه ها به سردخانه های نزدیک تهران منتقل و توسط مباشرین توزیع می شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: شهر تهران با 18 تا 20 درصد مصرف میوه پرمصرف ترین شهر کشور است، به همین نسبت نیز سردخانه های مورد نظر برای نگهداری سیب و پرتقال شب عید تدارک دیده شده است.

در حال حاضر یک سردخانه در جنوب تهران با ظرفیت 80 هزار تن و دو سردخانه در غرب تهران و تعدادی سردخانه در شرق تهران تامین کننده پرتقال شب عید استان تهران هستند که این موضوع از لحاظ امکان دسترسی شبکه توزیع و نزدیکی سردخانه ها به تهران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گفته وی تاکنون پرتقال تامسون شمال، پرتقال والنسیای جنوب ویژه جنوب کرمان خریداری شده که در کوتاه ترین زمان به سردخانه های تهران انتقال می یابند.

به گفته وی سیب و پرتقال شب عید از 22 اسفندماه سال جاری در میادین میوه و تره بار و مراکز عرضه مستقیم توزیع و این مهم تا 28 اسفندماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: با تعیین قیمت میوه شب عید کنترل قیمت ها برعهده سازمان شهرداری ها و سازمان بازرسی و نظارت کشور خواهد بود.

وی تاکید کرد: ایران تولیدکننده چهار درصد پرتقال دنیا است با جمعیتی کمتر از یک درصد که این مهم بیانگر آن است که نیازی به واردات پرتقال نداریم و تنها در برخی میوه های گرمسیری که تولید کمی داریم واردات انجام خواهد شد.

عرضه میوه شب عید در 300 نقطه تهران

رییس جهاد کشاورزی استان تهران از عرضه پرتقال و سیب شب عید در 300 نقطه تهران شامل میادین میوه و تره بار و 150 مغازه صنفی خبر داد و گفت: این مراکز صنفی مورد ارزیابی سازمان تعاونی میوه و سبزی تهران قرار گرفته و در همین راستا برای عرضه مناسب میوه شب عید از آنها نیز استفاده خواهد شد.

وی درباره چگونگی تامین میوه سایر شهرستان ها نیز گفت: میوه شب عید در شهرستان ها نیز براساس میزان جمعیت بین پنج تا 20 نقطه با همکاری فرمانداری ها و جهاد کشاورزی استان ها و مدیریت سازمان تعاون روستایی توزیع خواهد شد.

به گفته وی مباشرین تامین و توزیع میوه شب عید تا فردا یکشنبه 10 اسفندماه فرصت دارند تفاهمنامه ای را با تعاون روستایی استان ها مبادله کنند.

وی ادامه داد: برای خدمات رسانی بهتر به مردم در مجموع 500 نقطه استان تهران از جمله غرف میادین میوه و تره بار و صنوف همکاری خواهند کرد.

موسوی با بیان اینکه روزانه 700 هزار تن پرتقال به تهران وارد می شود، گفت: در حال حاضر نزدیک سه هزار تن پرتقال و 1500 تن سیب به استان تهران حمل شده است که پیش بینی می شود میزان پرتقال حمل و ذخیره سازی شده به استان تهران به بیش از پنج تا هفت هزار تن برسد که نسبت به سال گذشته دو تا 2.5 برابر افزایش نشان می دهد.به گفته وی سال گذشته 1500 تن پرتقال به استان تهران وارد و عرضه شده بود.

موسوی در خصوص قیمت گذاری میوه پرتقال و سیب، افزود: روز دوشنبه قیمت گذاری میوه شب عید در ستاد تنظیم بازار تعیین می شود که به طور حتم با قیمت گذاری مناسب این ستاد این محصولات با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

وی به محدوده زمانی عرضه میوه شب عید اشاره نکرد و گفت: زمان پایان عرضه میوه شب عید نیز در ستاد تنظیم بازار تعیین و پیش بینی می شود عرصه میوه شب عید طبق روال گذشته صورت بگیرد.

سردخانه ذخیره سازی پرتقال در شهرک صنعتی شمس آباد با ظرفیتی حدود 80 هزار تن و در مساحت 38 هزار متر مربع در حال حاضر ذخیره سازی پرتقال بخشی از نیاز تهران را بر عهده دارد که این سردخانه دارای چهار سالن سورت و بسته بندی، دو سالن هندلینگ به ظرفیت های دو هزار تن و 25 سالن با دمای 25 درجه زیر صفر است.


1393/12/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal