خودكفايي پايدار در توليد برنج طي برنامه اي 5 ساله

معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: طي يك برنامه پنج ساله مي‌توانيم به خودكفايي پايدار در توليد برنج دست يابيم.

ناصر توكلي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ي زمان خودكفايي در توليد برنج اظهار كرد: احتمالا وعده‌هايي بدون پشتوانه‌ي كارشناسي و فني داده مي‌شود كه تا دو يا سه ساله آينده در توليد برنج خودكفا مي‌شويم اما نمي‌توانيم ادعا كنيم كه همزمان در توليد گندم، برنج، ذرت و دانه‌هاي روغني به زودي خودكفا مي‌شويم.

وي افزود: خودكفايي در محصولات اساسي جزو برنامه‌هاي اصلي وزارت جهاد كشاورزي است اما اين برنامه طي يك يا دوساله محقق نخواهد شد.

به گفته توكلي تاكنون در زمينه افزايش عملكرد برنج در واحد سطح، مكانيزاسيون برداشت و كاشت برنج و همچنين توسعه ارقام پر محصول اقدامات مناسبي صورت گرفته و 65 تا 70 درصد از نياز برنج كشور از توليد داخل تامين مي‌شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه در يك برنامه‌ي پنج ساله به خودكفايي پايدار در توليد برنج خواهيم رسيد اظهار كرد: يكي از شروط خودكفا شدن در توليد برنج استفاده از ارقام پرمحصول و اصلاح شده است كه در اين زمينه اقدامات زيادي در جهان صورت گرفته كه اگر اين ارقام جديد جهاني در ايران هم معرفي و به كار گرفته شوند، عملكرد در واحد سطح به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌يابد و آن موقع مي‌توانيم ادعاي خودكفايي برنج را داشته باشيم. وي گفت: وزارت جهاد كشاورزي بدون برنامه فعاليت نمي‌كند و طرح جامع راهبردي برنج را ارائه كرده است. توكلي درباره‌ي اين‌كه طبق طرح راهبردي برنج تا سه سال آينده بايد خودكفا شويم گفت: اگر به خودكفايي نرسيده‌ايم قدم‌هاي خوبي در اين زمينه‌ برداشت شده و افزايش 20 درصد توليد را داشته‌ايم كه اين روند افزايشي توليد ادامه خواهد داشت.

1391/10/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal