77 درصد بهای چغندرقند تحویلی به کارخانه‌های قند آذربایجان غربی به چغندرکاران پرداخت شد

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: 77 درصد بهای چغندرقند تحویلی به کارخانه‌های قند استان به چغندرکاران پرداخت شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، جمشید دارا در نشست کمیته پیگیری مسایل چغندر قند استان، با بیان این که امسال یک میلیون و 879 هزار تن چغندر قند در استان تولید شد، اظهار کرد: ارزش ریالی چغندر قند خریداری شده توسط کارخانه‌های قند استان 431 میلیارد تومان است که تاکنون مبلغ 330 میلیارد تومان از چغندر قند تحویلی به چغندرکاران استان به صورت نقدی و یا تحویل شکر پرداخت شده است.
وی افزود: باقیمانده بهای چغندرقند تحویلی نیز در حدود 100 میلیارد تومان معادل 23 درصد ارزش کل محصول تحویلی به کارخانه‌ها است که در صورت پرداخت یارانه شکر تولیدی از طرف دولت تا پایان سال جاری به کشاورزان پرداخت خواهد شد.
مدیر زراعت استان با اشاره به ممنوعیت عقد قرارداد کشت و خرید چغندر قند کارخانه‌های قند سایر استان‌های کشور با چغندرکاران آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: طبق مصوبه هیات وزیران به منظور تامین چغندر قند مورد نیاز کارخانه‌های قند استان، عقد قرارداد کشت و خرید چغندر قند توسط کارخانه‌های قند سایر استان‌های کشور با چغندرکاران استان در سال 95 ممنوع اعلام شده است.
وی با اشاره به فعالیت پنج کارخانه قند در استان بیان کرد: حداکثر چغندر قند مورد نیاز کارخانه‌های قند آذربایجان غربی در حدود یک میلیون و 400 هزار تن است که در حال حاضر این کارخانه‌ها یک میلیون و 533 هزار تن چغندر قند از کشاورزان تحویل گرفته‌اند و 346 هزار تن از چغندرقند تولیدی نیز به کارخانه‌های قند سایر استان‌ها ارسال شده است.
دارا همچنین از مدیران عامل کارخانه‌های قند استان خواست تا برای پرداخت مابقی مطالبات چغندرکاران منتظر یارانه دولتی نباشند و با تامین نقدینگی لازم نسبت به پرداخت بهای چغندرکاران تا پایان سال جاری هر چه سریع‌تر اقدام کنند.
در ادامه این نشست، برنامه کشت و تولید چغندر قند استان در سال 95، به تفکیک شهرستان و کارخانه‌های قند به مدیران عامل کارخانه‌ها و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه ابلاغ شد که برنامه پیش‌بینی شده برای کشت این محصول در سال 95 در حدود 23 هزار هکتار و با تولید یک میلیون و 400 هزار تن تعیین شده است.
همچنین در این نشست، برای تغییر در شیوه آبیاری مزارع چغندر قند به دلیل صرفه‌جویی در مصرف آب تاکید شد که بر اساس برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در حدود 2 هزار و 500 هکتار از مزارع چغندرقند استان در سال 95 به صورت روش میکرو با استفاده از نوار تیپ تغییر روش آبیاری انجام گیرد که توزیع شهرستانی آن نیز صورت گرفته و طی هفته آینده به شهرستان‌های تابعه ابلاغ خواهد شد.
1394/12/02
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal