صدور سند مالکیت ویژه اراضی دیم دارای سابقه کشت قبل از سال 1346

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به سابقه کشت 200 ساله گل محمدی در لایزنگان،اراضی دیمی که دارای سابقه کشت قبل از سال 1346 باشند سند مالکیت صادر می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، مهندس محمد علی طهماسبی در بازدید از بزرگترین دشت گل محمدی ارگانیک دیم جهان در روستای لایزنگان و نوایگان داراب تصریح کرد:اگر حتی سابقه کشت اراضی دیم،مخلوط با گیاهان جنگلی و بوته زارها نیز باشد، می توانیم به صورت بلند مدت این اراضی را به کشاورزان و باغداران اجاره دهیم.

وی افزود:مردم هوشمند سرزمین لایزیگان با انتخاب پرورش گل محمدی که دارای توجیه اقتصادی و بازار پسندی مطلوبی است، در اراضی شیبدار منطقه نیز سایر گیاهان دارویی را هم کشت نمایند.

مهندس طهماسبی اظهار داشت:به منظور توسعه کشت های گلخانه ای ،تخصیص اعتبارات و تسهیلات لازم به متقاضیان و علاقه مندان در این خصوص اعطاء می گردد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی،حمایت از تولید کنندگان و توجه به امر صادرات محصولات جزء اولویت های اصلی این وزارتخانه می باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی فارس گفت: شهرستان داراب با 5600 هکتار سطح زیر کشت و تولید بیش از 6 هزار تن گل محمدی بزرگترین باغ گل محمدی دیم و ارگانیگ جهان را داراست که روستاهای لایزنگان و نوایگان از عمده تولیدکنندگان گل در این شهرستان هستند به طوری که بیش از 50 درصد گل محمدی استان را تولید می کنند.

قاسمی افزود: سالانه بالغ بر 8917500 لیتر گلاب تولید می شود که 90 درصد محصولات تولیدی به کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

قاسمی اظهار داشت:درسال 93 استان فارس با 6 هزار و 935 هکتار کشت گل محمدی، رتبه اول کشور را در کاشت و برداشت گل محمدی به خود اختصاص داد که از مجموع 6935هکتار، 5340 هکتاربه صورت دیم و بقیه به صورت آبی کشت می شود.

قاسمی با بیان اینکه این استان سالانه 50 درصد گل محمدی کشور را تولید می کند، اظهار داشت: سالانه بطور متوسط 10000 تن گل محمدی از گلزارهای استان برداشت می شود .

1394/03/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal