تامین انواع کودهای مورد نیاز کشاورزان برای سال زراعی 93

در حال حاضر 842 هزارتن انواع کود در انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی موجود است.

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس ولی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان این مطلب در نشست بررسی مسایل تغذیه گیاهان و مصرف کود در استان ها، اظهار داشت: درسال جاری برای کودهای ازته، فسفات و پتاس تدارک لازم را دیده‌ایم و تا پایان امسال هیچ مشکلی درخصوص تامین کود نخواهیم داشت.

مهندس ولی میزان کود فسفات وارداتی موردنیاز را 800 هزارتن و پتاس را 400 هزارتن عنوان کرد و گفت تا شهریورماه امسال خرید و حمل این کودها انجام می‌گیرد.

وی سپس توزیع سهمیه پاییزه از هم اکنون توسعه فعالیت های ترویجی درخصوص خرید به موقع کود، اعمال نظارت بر کودهای شیمیایی بی کیفیت بازار،اعمال سیاست های تشویقی خرید کود توسط کارگزاران و تقویت شبکه کارگزاران را از جمله راهکارهای افزایش مصرف کود توسط کشاورزان عنوان کرد.

مهندس ولی همچنین در مورد برنامه حمایت از تولید کنندگان داخلی کود گفت: درصورتی که تولیدکنندگان داخلی، کود موردنیاز براساس استانداردهای فائو و تایید به موسسه خاک و آب تولید کنند، ما اولویت خرید کود را به آنها می‌دهیم.

کاهش سهم شبکه تعاونی های روستایی در توزیع کود

مهندس صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز در این نشست، درباره نقش شبکه های تعاونی روستایی در توزیع و عرضه این نهاده اظهار داشت: از سال 90 به بعد، شبکه تعاونی های روستایی علاوه بر توزیع، نقش تامین کود را پیدا کردند و با مصوبه هیات وزیران قرار شد 50 درصد تامین کود توسط این شبکه انجام شود.

مهندس صفایی افزود: در تیرماه سال 91 براساس مصوبه جدید، نقش شبکه تعاونی های روستایی در تامین کود به 20 درصد، کاهش یافت.

وی گفت: در سال 92 سهمیه شبکه تعاونی های روستایی نزدیک به 208 هزارتن کود شیمیایی از چهار پتروشیمی داخلی کشور بود که 90 درصد آن عملیاتی شد.

حاصلخیزی خاک کشاورزی نیازمند برنامه جامع تغذیه ای

در این نشست، دکتر خاوازی رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب، حاصلخیزی خاک را کلیدی ترین عامل درامنیت غذایی و افزایش عملکرد تولید دانست.

وی افزود: با یک برنامه جامع تغذیه ای می توان به سمت حاصلخیز خاک حرکت و به اهداف بخش کشاورزی و تولید کمی و کیفی محصولات کشاورزی دست یافت.

وی استفاده از انواع کودها، رعایت تناوب مناسب کشت، کاهش عملیات خاک ورزی و توجه به مواد آلی خاک را از راهکارها برای حاصلخیزی خاک و افزایش تولید برشمرد و درعین حال بر توزیع مناسب کود در اراضی کشاورزی و آموزش و ترویج در مصرف این نهاده تاکید کرد.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب در عین حال آزمون خاک به منظور کود دهی اراضی کشاورزی را ضروری خواند وگفت: آزمون خاک نیاز به برنامه ملی دارد.

1393/04/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal