افزایش تولید و حفظ منابع آب و خاک کشور در گرو استفاده بهینه از کودهای شیمیایی
رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور نسبت به پیامدهای کاهش میزان مصرف کود شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی هشدار داد .
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،کامبیز بازرگان در گردهمایی کاربرد تغذیه گیاهی و کنترل کیفی کودها در ساری گفت : اگر نتوانیم مصرف کود را بهینه کنیم، تا سه سال آینده ضربه سنگینی به تولید محصولات کشاورزی کشور وارد می شود.
وی افزود : مصرف کود شیمیایی 30 تا 50 درصد میزان تولید محصولات کشاورزی را افزایش می دهد و برای حفظ منابع آب و خاک کشور همزمان با افزایش میزان تولید ، باید استفاده بهینه از کودهای شیمیایی در دستور کار قرار گیرد.
بازرگان کم کردن سطح زیر کشت و بالا بردن میزان تولید در واحد سطح را از رویکردهای جدید وزارت جهاد کشاورزی عنوان و تاکید کرد : با این رویکرد سطح زیر کشت گندم در کشور باید کم و با تقویت تغذیه گیاه ، میزان تولید از سه تن در هر هکتار به پنج تن برسد.
وی افزود : همچنین وسعت شالیزارهای مازندران را باید در چهار سال آینده 19 درصد کاهش و در مقابل با رعایت و اجرای تغذیه صحیح گیاه شالی ، مقدار تولید این محصول راهبردی را تا 30 درصد در هر هکتار افزایش دهیم.
رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور از کود شیمیایی پتاسیم به عنوان مهم ترین تغذیه کننده خاک در شالیزارها یاد کرد و گفت: امروز برای تمامی محققان کشاورزی ثابت شده است که مصرف لازم و بهینه کود پتاسیم میزان تولید را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد و اگر به این موضوع توجه نشود ، تولید برنج در کشور ضربه سنگینی می خورد.
وی نیاز هر هکتار شالیزاری شمال کشور به کود پتاسیم را 200 کیلو گرم اعلام کرد و افزود : این در حالیست که هم اکنون کمتر از 30 کیلوگرم از این کود در هکتار مصرف می شود.
رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور گفت: بر اساس بررسی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ( فائو ) میانگین مصرف کود شیمیایی در هر هکتار زمین در جهان 101 و در ایران 89 کیلوگرم است که بیش از 10 درصد کمتر از میانگین جهانی است.
وی با بیان اینکه سالانه چهار میلیون تن کود در کشور نیاز داریم ، افزود : هم اکنون تنها یکصد میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود .
راه اندازی سامانه پیامکی تعیین اصالت کود شیمیایی
رئیس موسسه خاک و آب کشور به وجود حدود سه هزار نوع کود شیمیایی در بازار اشاره کرد و گفت: کودهای شیمیایی باید مطابق با نیازها ، به مقدار لازم و در زمان مناسب توزیع شود .
وی از تهیه طرح شکل گیری کنسرسیوم شرکت خدمات مشاوره ای فنی و مهندسی ،آزمایشگاه تغذیه آب و خاک و شرکت های تامین کننده کود برای بهره برداران و کشاورزان در استان های کشور خبر داد و افزود : این طرح در وزارت جهاد کشاورزی در حال بررسی است.
بازرگان همچنین کنترل کیفی کودهای شیمیایی را از مهم ترین وظیفه موسسه آب و خاک کشور معرفی کرد و گفت که همسو با این ماموریت ،سامانه پیامکی در مورد استاندارد بودن کودها راه اندازی شده است.
وی گفت : بهره برداران و کشاورزان می توانند با ارسال شماره ثبت روی بسته کود شیمیایی به سامانه پیامکی 3000646424 از استاندارد بودن آن آگاه شوند .
مدیران خدمات کشاورزی و کشاورزان پیشرو اراضی زراعی و باغی مازندران در این نشست با مدیریت تلفیقی منابع آب و خاک آشنا شدند.

1394/09/02
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal