تجهیزات مبارزه با آفت مگس زیتون به صورت یارانه ای در اختیار باغداران قرار می گیرد

رییس سازمان حفظ نباتات گفت: نیمی از زیتون کشور در استان‌های قزوین، زنجان و گیلان تولید می‌شود که اگر باغداران در اسرع وقت به مبارزه با آفت مگس زیتون نپردازند، احتمال خسارت 240 میلیارد تومانی به باغات آنها وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا،  محمدعلی باغستانی اظهار کرد: در استان‌های قزوین، زنجان و گیلان حدود 60 هزار تن زیتون تولید می‌شود که نیمی از تولیدات این محصول در کشور به ارزش اقتصادی بالغ بر 240 میلیارد تومان است.

وی با بیان این‌که اگر گردش مالی این تولیدات را محاسبه کنیم بسیار بیشتر از ارزش اقتصادی تولیدات زیتون می‌شود، افزود: مگس زیتون آفتی است که در این سه استان طغیان کرده و باغداران باید هرچه سریع‌تر با مراجعه به مراکز خدمات جهاد کشاورزی استان‌های خود و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی از تجهیزات غیرشیمیایی یارانه‌ای برای مبارزه با این آفت استفاده کنند.

رییس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: گرچه آفت مگس زیتون جزو آفاتی است که مبارزه با آن وظیفه باغداران است اما وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات در راستای حمایت از تولید‌کنندگان، تله‌های فرمونی و دیگر تجهیزات غیرشیمیایی را به صورت یارانه‌ای در اختیار باغداران قرار می‌دهد.

باغستانی تاکید کرد: باغداران برای حفظ تولیدات و درآمد‌های خود و مقابله با این آفت هرچه سریع‌تر باید با آن مبارزه کنند تا بتوانیم خسارات اقتصادی این آفت را به حداقل ممکن برسانیم.

به گفته وی گرچه هنوز آفت مگس زیتون خسارات اقتصادی در این سه استان به بار نیاورده است اما در صورتی که باغداران سریعا وارد عمل نشوند، می‌تواند تا 70 درصد محصول آنها را از بین ببرد.

رییس سازمان حفظ نباتات گفت: در فصل پاییز نیز که برداشت زیتون برای استحصال روغن آغاز می‌شود، توصیه‌های دیگری به باغداران برای مقابله با این آفت داریم که به موقع به باغداران اعلام می‌شود.


1394/05/26
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal