مهاجرت توليد كنندگان و آمايش سرزمين از مهمترين چالش هاي توسعه پايدار كشاورزي

رييس موسسه پژوهش هاي اقتصادي و برنامه ريزي وزارت جهاد كشاورزي گفت: مهاجرت توليد كنندگان به شهرها از مهمترين چالش ها در حوزه توسعه پايدار بخش كشاورزي است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، دكتر حسن كاظمي در همايش ملي آلاينده هاي كشاورزي و سلامت غذايي، چالش ها و راهكارها در محل دانشگاه كشاورزي و منابع طبيعي رامين افزود: توسعه پايدار و پايداري محصولات كشاورزي از موضوعات مورد توجه دولت و اين وزارتخانه است.

وي تغيير الگوي مصرف را از ديگر چالش هاي بخش كشاورزي به دليل مهاجرات توليدكنندگان دانست و گفت: اين مساله باعث تبديل توليد كننده به مصرف كننده مي شود كه در كشورهاي مختلف رشد آن متفاوت است.

كاظمي به كم شدن سرانه زمين به عنوان يكي ديگر از چالش ها اشاره كرد و افزود: اين چالش را مي توان اين گونه تفسير كرد كه اگر در گذشته يك واحد زمين براي يك نفر غذا توليد مي كرد با افزايش جمعيت يك واحد زمين بايد براي چند نفر غذا توليد كند.

رييس موسسه پژوهش هاي اقتصادي و برنامه ريزي وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: آمايش سرزميني از ديگر چالش هاست به اين معني كه توزيع مكاني انسان، فعاليت به گونه اي اتفاق مي افتد كه متناسب با ظرفيت ها و پتانسيل هاي سرزمين باشد.

وي به مساله امنيت غذايي اشاره كرد و افزود: مساله امنيت غذايي به امنيت ملي گره خورده است و ما نمي توانيم بدون توجه به اين مساله موضوع امنيت ملي پايدار داشته باشيم لذا در بحث رويكرد در تجارت محصولات كشاورزي، بايد آن در چارچوب امنيت غذايي تعريف كرد.

رييس موسسه پژوهش هاي اقتصادي و برنامه ريزي وزارت جهاد كشاورزي در زمينه راهكارهاي موجود گفت: بايد برنامه هاي كوتاه مدت با توجه به برنامه هاي بلند مدت و اصلاح الگوي توليد و مصرف متناسب با ظرفيت هاي سرزميني به عنوان راهكار در نظر گرفته شوند.

وي تاكيد كرد: يكي از مسائل مورد توجه در وزارت جهاد كشاورزي اين است كه ابتدا بايد به رويكردهاي بلندمدت يعني پايداري در توليد توجه كنيم به گونه اي كه برنامه هاي كوتاه مدت، اهداف بلند مدت را محقق سازد.

كاظمي با اشاره به اينكه مسائل مربوط به آلاينده ها و ناپايداري در توليد منحصر به يك استان و منطقه نيست افزود: براي مقابله با آلاينده ها بايد موضوع را در سطح گسترده مورد توجه قرار دهيم در غير اين صورت با مشكل روبرو خواهيم شد.

رييس موسسه پژوهش هاي اقتصادي و برنامه ريزي وزارت جهادكشاورزي گفت: اجرايي كردن راهكارها بايد با در نظر گرفتن مسائل جهاني و ملي باشد.

وي به موضوع آب به عنوان يكي از مسائل مهم كشور اشاره كرد و گفت: به مسائل مربوط به آب بايد توجه بيشتري صورت گيرد.

1392/12/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal