اعلام طرح های کشاورزی استان گلستان در آستانه سفر هیئت دولت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان اعلام کرد: در آستانه ورود رئیس جمهور و هیات دولت به گلستان، برای اجرای 14 طرح مهم و مؤثر بخش کشاورزی استان، اعتباری معادل 42 هزار میلیارد ریال مورد نظر است که پیشنهاد و درخواست خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی گلستان، دکتر مختار مهاجر، مطالعه و اجرای طرح زهکشی اراضی در سطح 280 هزار هکتار اراضی استان را یکی از مهم‌ترین این طرح‌ها بیان کرد و گفت: با اجرای این طرح، افزایش قابل توجهی در تولید محصولات کشاورزی و تثبیت اشتغال کشاورزان و افزایش اشتغال و درآمد  آنها به وجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای این طرح بالغ بر 25500 میلیارد ریال است و در صورت تأمین اعتبار عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، مشارکت در تبدیل اراضی زراعی شیب‌دار استان به باغات مثمر را از دیگر طرح‌های مهم برشمرد و خاطرنشان ساخت: با توجه به اراضی زیاد شیب‌دار استان، اجرای طرح تبدیل اراضی زراعی شیب‌دار به باغات مثمر با هدف جلوگیری از بروز سیل در73 هزار هکتار از اراضی استان مورد نظر است.

وی با بیان این که این طرح ضمن افزایش درآمد بهره‌برداران، منجر به تثبیت خاک و جلوگیری از بروز سیلاب می‌شود، گفت: اجرای این طرح از سال 78 از منابع ملی وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد و عملیات اجرایی آن تا کنون در سطح 22 هزار و 100 هکتار انجام شده است و برای اتمام طرح، 6هزار و 370 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

مهاجر، طرح تکمیل و مرمت زیرساخت مجتمع‌های شیلاتی را از دیگر برنامه‌های جهاد کشاورزی استان اعلام و تصریح کرد: مجتمع پرورش میگو و ماهیان خاویاری با پیش‌بینی تولید در سطح 10 هزار هکتار از اراضی و افزایش تولید میگو به میزان 18هزار و 750 تن در سال با هدف توسعه زیرساخت‌های  این مجتمع و افزایش تأسیسات زیربنایی با اعتباری معادل 106میلیارد تومان از دیگر طرح‌های مورد نیاز است.

وی ادامه داد: طرح مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در استان که مطالعات آن به اتمام رسیده است که در صورت تأمین اعتبار مورد نیاز به مبلغ 500 میلیارد ریال، امکان افزایش تولید در سطح 220 هکتار و تولید 800 تن گوشت ماهیان خاویاری خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، طرح ساخت  تکمیل و ایجاد سامانه‌های نوین آبیاری در سطح 50 هزار هکتار، طرح افزایش تولید محصول زراعی و گلخانه‌ای و احیای کشت توسعه پنبه را از دیگر طرح‌های این سازمان برشمرد.

وی یادآور شد: اگر برای اجرایی شدن این طرح‌ها اعتبار مورد نیاز تأمین شود، فعالیت اقتصادی در استان گسترش می‌یابد و شاهد افزایش تولید، افزایش بهره‌وری و درآمد و بهبود اشتغال در استان خواهیم بود.

مهندس مهاجر خاطرنشان ساخت:علاوه بر طرح‌های مذکور، حدود 7 هزار میلیارد ریال طرح‌های سرمایه‌گذاری در قالب طرح‌های پرورش گاو شیری و صنایع تبدیلی و سایر طرح‌های بخش کشاورزی نیز ارائه شده که قطعأ اثرات خوبی در افزایش اشتغال و تولید و درآمد در بخش کشاورزی خواهد داشت.


1393/09/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal