برنامه دولت برای تامین 80 درصد مواد غذایی مورد نیاز در داخل کشور

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قبل در آغاز به کار دولت تدبیر و امید 45 درصد نیاز غذایی کشور از خارج تامین می شد گفت: رویکرد دولت تدبیر و امید تامین 80 درصد مواد غذایی مورد نیاز کشور در داخل است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، مهندس عباس کشاورز در نشست شورای اداری سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در سنندج افزود: در سال های 90، 91 و 92 حجم واردات محصولات کشاورزی به کشور 22 میلیون تن بود و در آن سال ها تنها 55درصد انرژی غذایی در داخل تولید می شد و 45 درصد آن وارداتی بود.

او گفت: به رئیس جمهور قول دادیم میزان تامین انرژی غذایی کشور را از رقم 55درصد فعلی به 80 درصد برسانیم و آن را عملی خواهیم کرد و این رویکرد اصلی وزارت جهاد کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه واردات محصولات کشاورزی در اوایل دهه 80 در کشورمان به سختی به 10 میلیون تن می رسید گفت: از نیمه دوم دهه 80 تا سال 92 این رقم به 22 میلیون تن افزایش یافت.

وی میزان تولید گندم در سال گذشته در کشور را 10 میلیون و 300 هزار تن ذکر کرد و گفت: پیش بینی می شود امسال 11 میلیون تن گندم در کشور تولید شود.

او با تاکید بر اینکه هر محصولی که برای کشاورزان در کشور مزیت اقتصادی داشته باشد باید حمایت شود گفت: ابتدا باید مزیت را تعریف کنیم و بعد هزینه های آن را نیز تقبل نماییم.

کشاورز گفت: در سال های گذشته شاهد کاهش تولید و افزایش واردات محصولات کشاورزی بودیم که باید با تغییر رویکردها در جهت افزایش تولید و کاهش واردات تلاش نماییم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به استفاده از تکنولوژی روز در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: با برنامه ریزی و کارهای ترویجی و آموزش به کشاورزان می توان میزان تولید محصولات کشاورزی را افزایش داد.

کشاورز به تغییرات اب و هوایی و کمبود آب نیز اشاره کرد و گفت: برای این وضعیت و شرایط جدید باید نسخه های جدیدی پیچید و ارقامی که در برابر خشکی مقاوم هستند و تقاضای آب کمتری دارند را کشت کنیم.

او بر تطبیق کشت محصولات کشاورزی با وضعیت فعلی آب و هوایی تاکید کرد و افزود: باید به دنبال کشت محصولاتی برویم که نیاز کمتری به آب دارند و در عین حال از روش های ابیاری استفاده کنیم که آب بدون واسطه به گیاه برسد.

او اظهار کرد: حتی شیوه های فعلی آبیاری مانند بارانی باعث می شود بیشتر اب تبخیر شود و به گیاه نرسد و از این رو باید به دنبال شیوه های نوین آبیاری باشیم که هدررفت نداشته باشد.

او تاکید کرد: با دانش، تکنولوژی و هماهنگی بیشتر می توانیم بخش کشاورزی را تقویت و توسعه دهیم چرا که ظرفیت این بخش بسیار بالاتر از وضعیت فعلی است.

او با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید به راهکارهای کارشناسان توجه می کند گفت: از این فرصت که دولت به حوزه کشاورزی نگاه ویژه دارد باید در جهت توسعه و تقویت کشاورزی کشور تلاش کنیم.کشاورز کاهش هزینه ها را از دیگر رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: یکی از راه های کاهش هزینه توجه به خدماتی است که ارایه می شود و باید توجه کنیم این خدمات به صورت درست و بر مبنای اصول علمی ارایه شود.

وی بر حفاظت از خاک با استفاده از عملیات خاک ورزی حفاظتی تاکید کرد و گفت: باید به کشاورزان گفته شود که از تماس مستقیم خاک با نور خورشید خودداری کنند و برای این کار 30 تا 40 درصد بقایای محصولات را در مزارع جمع آوری نکنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به بازدید خود از مزارع کردستان نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه کشاورزی در کردستان بسیار خوب عمل شده و انتظار داریم با تلاش بیشتر شاهد توسعه این بخش در استان باشیم.

کشاورز بر افزایش تعداد ایستگاه های تحقیقاتی در کردستان تاکید کرد و افزود: ایستگاه ها را باید به مزارع استان برد و در آنجا کارهای تحقیقاتی را انجام داد تا کشاورزان نیز با کشاورزی نوین آشنا شوند.

وی با بیان اینکه کردستان استانی دیمی در حوزه کشاورزی است تاکید کرد باید کشاورزی استان را باید با شرایط دیمی تطبیق داد و تا 5 سال آینده باید 25 درصد به محصولات دیم استان اضافه شود.

1394/04/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal