7 میلیون هکتار عملیات بیابانزدایی در کشور انجام شده است
معاون وزیر و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: بیش از 7 میلیون هکتار در کشور عملیات بیابانزدایی انجام شده که از این سطح 2.3 میلیون هکتار مربوط به جنگل کاری بیابانی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس خداکرم جلالی در جمع خبرنگاران اعزامی از تهران به زابل گفت: اگر این پوشش گیاهی را از تالاب ها حذف کنیم، زندگی برای مردم در آن مناطق ممکن نخواهد بود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که سال گذشته 50 هزار هکتار جنگل کاری در کشور انجام شده است،افزود: امسال اجرای 100 هزار هکتار جنگل کاری با گونه های اقتصادی در برنامه داریم.
وی ضمن تاکید بر لزوم مشارکت مردم در حفاظت از منابع طبیعی، ابراز امیدواری کرد که با توسعه جنگل کاری و کاشت گونه های مقاوم به خشکی، اقدام های بیولوژیکی موثر برای مهار پدیده فرسایش بادی انجام گیرد.
جلالی کل سطح کانون های بحرانی گردو غبار در کشور را 7.5 میلیون هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: 1.2 میلیون هکتار از این سطح در استان سیستان و بلوچستان است.
وی ادامه داد: نزدیک به 400 هزار هکتار کانون بحران گرد و غبار در دریاچه هامون شناسایی کرده ایم.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر ضرورت کاهش سوخت هیزمی و بوته ای به منظور حفظ پوشش گیاهی عرصه های منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: بر اساس آخرین بررسی ها، سالانه 8 میلیون متر مکعب سوخت هیزمی و 600 هزار تن سوخت بوته ای در کشور مصرف می شود که باید با جایگزینی سوخت فسیلی و انرژی های نو کاهش یابد.
کاهش 30 درصدی دام سبک طی دو برنامه
وی با اشاره به گزارش کنوانسیون بیابانزدایی جهانی در مورد عوامل مهم بیابانزایی اظهار داشت: این کنوانسیون سهم عوامل بیابانزایی چرای دام را 35 درصد و کشاورزی را 28 درصد در سطح جهان عنوان کرده است.
جلالی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی توجه ویژه به تحقق تعادل دام و مرتع دارد و از این رو، از سال گذشته صادرات دام آزاد و بیش از یک میلیون واحد دامی صادر شده است.
وی با بیان این که حمایت و توسعه دامداری صنعتی و عدم حمایت از توسعه دام های سبک از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است، اعلام کرد: طی دو برنامه پنج ساله قرار است 30 درصد واحدهای دامی سبک کاهش یابد که اقدام مهمی به ویژه در زمینه مدیریت چرا خواهد بود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در همین حال از انعقاد و توافقنامه ای میان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خبرداد و گفت:بر اساس این توافق نامه نزدیک به 4 هزار مهندس منابع طبیعی عضو این سازمان برای نظارت بر پروانه چرا، اخذ عوارض دولتی و مدیریت مراتع پس از آموزش های لازم، بکار گرفته می شوند.
وی با اذعان به این که این همکاری آغاز شده است، تصریح کرد: سطح کل مراتع کشور 84.5 میلیون هکتار است و این طرح از سال آینده به صورت گسترده برای حفاظت از مراتع اجرا می شود.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد توزیع تنورهای گازی پخت نان و آبگرمکن خورشیدی خاطر نشان کرد: در کل کشور نزدیک به 1200 آبگرمکن خورشیدی و 3 هزار تنور پخت نان با سوخت گازی و نفت توزیع کرده ایم.
جلالی ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان 162 آبگرمکن خورشیدی و 509 تنور گازی پخت نان توزیع شده است.
وی در مورد تاثیر قیمت نفت بر مصرف سوخت های فسیلی توسط روستاییان و عشایر در مناطق جنگلی و مراتع اذعان داشت: قبل از هدفمندی یارانه ها، مصرف سوخت هیزمی 5 میلیون متر مکعب و مصرف سوخت بوته ای 300 هزار تن بود، اما پس از هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت سوخت و انرژی، مصرف سوخت هیزمی 60 درصد و سوخت بوته ای 100 درصد افزایش یافت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در این زمینه ما با وزارت نفت مذاکره کرده ایم تا در مناطقی که امکان پذیر است، گازکشی انجام شود و یا مخازن سوخت مایع در اختیار مردم قرار گیرد.
پی گیر حقابه دریاچه هامون از افعانستان هستیم
جلالی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در مورد میزان حقابه هامون و اقدام های این سازمان برای دریافت حقابه این دریاچه ازکشور افغانستان، اظهار داشت: در سال 1334 پروتکل میان ایران و افغانستان منعقد شد که بر اساس آن مقدار حقابه دریاچه هامون از رودخانه هیرمند افغانستان 850 میلیون متر مکعب بود.
وی افزود: این در حالی است که میزان آبگیری دریاچه هامون در شرایط عادی 6 میلیارد متر مکعب است و تعهد افغانستان در تامین حقابه دریاچه هامون زیر یک میلیارد متر مکعب می باشد.
وی اعلام کرد: ما پیگیر دریافت حقابه دریاچه هامون از افغانستان هستیم و مذاکراتی را هم با وزارت امور خارجه انجام داده ایم
کاهش جمعیت گاو سیستانی به 32 هزار راس
مهندس رضا نجفی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان نیز که در جمع خبرنگاران حضور داشت به مقایسه شرایط قبل و کنونی دریاچه هامون پرداخت و گفت: مساحت تالاب هامون 570 هزار هکتار است که 60 درصد آن در خاک ایران و در بخش سیستان می باشد و از سه دریاچه صابری، هیرمند و پوزک تشکیل شده است.
وی افزود: تا سال 76 یعنی قبل از بروز خشکسالی ها و قطع شدن حقابه دریاچه هامون، سالانه 15 هزار تن ماهی از این دریاچه صید و یک میلیون و 400 هزار تن علوفه تر از نی زارهای آن برداشت می شد.
نجفی ابراز داشت: جمعت گاو بومی سیستان 115 هزار راس بود که با خشک شدن دریاچه هامون به 32 هزار راس کاهش یافته است.
وی نیز بر تامین حقابه دریاچه هامون از رودخانه هیرمند افغانستان تاکید کرد.


1394/11/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal