پیش بینی تولید 150 هزار تن وش پنبه در سال جاری
رییس گروه پنبه معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: امسال نزدیک به 150 هزار تن وش پنبه در کشور تولید شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس مسعود حکیمی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: امسال نزدیک به 70 هزار هکتار اراضی کشاورزی در 17 استان زیر کشت پنبه رفته است.
وی با اشاره به بالا بودن مقدار ذخیره پنبه در جهان و افت قابل توجه قیمت این محصول در سال گذشته اظهار داشت: با افزایش ذخیره جهانی پنبه، قیمت هر کیلوگرم پنبه از 210 سنت به 165 سنت رسیده است.
حکیمی خاطر نشان کرد که در سال 1980 میانگین قیمت هر کیلوگرم پنبه در بازار جهانی 205 سنت بود و این قیمت با گذشت چند دهه و به رغم روند افزایشی هزینه های تولید، در سال 2014 به 165 سنت رسیده که عمدتاً نتیجه دامپینگ توسط برخی کشورهای بزرگ تولید کننده پنبه است.
 وی برضرورت حمایت دولت از کشت این محصول تاکید کرد و گفت: در کشورهای بزرگ و تاثیرگذار تولید پنبه مانند آمریکا و چین که یک دوم پنبه دنیا را در اختیار دارند به طور میانگین برای هر کیلو گرم پنبه، 50 سنت یارانه پرداخت می کنند که موجب قیمت شکنی می شود، از این رو حمایت دولت در سال های اولیه اجرای برنامه 10 ساله پنبه برای جبران دامپینگ ضروری است.
وی با تاکید بر بازرگانی آزاد پنبه و پایداری تولید افزود: بازرگانی داخلی متاثر از بازرگانی جهانی است و از سوی دیگر طی سال های گذشته برای مساعدت به صنعت نساجی، تعرفه واردات پنبه به طور موثر بکارگرفته نشد.
وی میانگین مصرف پنبه کارخانجات نساجی را طی پنج سال اخیر حدود 100 هزار تن عنوان کرد.
حکیمی افزایش هزینه های تولید و محدودیت منابع آبی را از دیگر مسایل تاثیرگذار در تولید پنبه عنوان و با اشاره به بهبود قیمت تضمینی وش پنبه طی دو سال گذشته اذعان داشت: افزایش قیمت تضمینی پنبه ،عقب ماندگی که طی یک دوره 30 ساله به پنبه تحمیل شده را تا حدی اصلاح کرده است.
حکیمی یاد آور شد: در سال جاری قیمت تضمینی هر کیلوگرم وش 2550 تومان تعیین شده و از شروع فصل برداشت در کنار خرید معمول، بیش از 700 تن خرید تضمینی وش پنبه انجام گرفته و تا کنون نقش موثری نیز در بازار ایفا کرده است.
وی در مورد کشت نشایی پنبه نیز گفت: در کشت نشایی پنبه دستیابی به دو هدف "کاهش مصرف آب و کاهش طول دوره رشد در زمین اصلی" دنبال می شود.
رییس گروه پنبه معاونت امور زراعت افزود: علاوه بر موارد مذکور، در این روش برای برخی محصولات مزایایی از جمله صرفه جویی در مصرف بذر و کاهش مصرف سموم کشاورزی، دستیابی به تراکم مناسب، حفاظت بهتر از گیاه در مقابله با خسارات ناشی از آفات ابتدای دوره رشد، جلوگیری از خسارات ناشی از سرماهای بهاره و پاییزه مطرح است.
1394/07/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal