ضرورت تجدید نظر در شیوه های آموزش کشاورزی برای افزایش علاقه مندی جوانان

معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: برای افزایش جاذبه تحصیل علوم کشاورزی در جوانان باید در شیوه های آموزشی تجدید نظر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، ""اسکندر زند"" در نشست سراسری آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی در چشم انداز 1404 در گرگان اظهار کرد: کاهش جذابیت آموزش کشاورزی بیشتر در مقاطع کاردانی و کارشناسی وجود دارد که لازم است نسبت به مطالب و محتویات آموزشی رشته های کشاورزی و منابع طبیعی تجدید نظر شود.

وی افزود: علاوه بر این باید نسبت به افزایش علاقه مندی دانش آموزان مقطع متوسطه در گرایش به تحصیل در هنرستان های کشاورزی، اقدام شود.

زند اضافه کرد: هم اینک در کل کشور 107 هنرستان کشاورزی وجود دارد که با حداقل های ظرفیت دانش آموزی مشغول فعالیت هستند.

وی پیشنهاد کرد: برای افزایش علاقه مندی و جذابیت رشته های کشاورزی برای دانش آموزان و دانشجویان، ورود مستقیم دانشجو به رشته های کشاورزی و منابع طبیعی در ابتدای ورود به دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر باشد ضمن این که می توان فرزندان کشاورزان را به عنوان دانشجو در دانشگاه پذیرش و یا سربازی آنان را در مراکز دانشگاهی بخش کشاورزی فراهم کرد.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همچنین بر ضرورت پیوند بین دروس نظری و عملی در دانشگاه های کشاورزی و منابع طبیعی تأکید کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه زراعت را رکن اصلی امنیت غذایی در کشور دانست و گفت: کشاورزی در سال های اخیر به دلیل فرسایش خاک، کاهش منابع آبی و دگرگونی های اقلیمی، دستخوش تغییرات شده است.

زند افزود: برای تأمین امنیت غذایی چاره ای جز افزایش تولید نداریم و راه افزایش تولید نیز دانش بنیان کردن بخش کشاورزی است.

وی اضافه کرد: برای تحقق این امر می توان از توان دانش آموختگان بخش کشاورزی و دامی بهره مند شد و آنان را به سمت شرکت های دانش بنیان سوق داد.

نشست سراسری آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی، چشم انداز 1404 با ارائه گزارش کارگروه های 6 گانه و قرائت بیانیه در سالن خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان پایان یافت.

در این نشست رؤسا و کارشناسان دانشگاه های علوم کشاورزی کشور و برخی مقامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت جهاد کشاورزی حضور داشتند.


1393/10/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal