عشایر 25 درصد گوشت کشور را تولید می‌کنند
قائم مقام سازمان امور عشایر ایران، ساماندهی عشایر را جزو سیاست‌های اصلی این سازمان امور عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، مهندس صفرزاده در نخستین نشست شورای عشایری استان گفت: ایجاد زیربناهای رفاهی و ارائه امکانات مورد نیاز برای عشایر، از جمله برنامه‌هایی است که سازمان عشایری کشور دنبال می‌کند.
وی افزود: عشایر کشور شامل 213 هزار خانوار و یک میلیون و 191 هزار نفر جمعیت است که این جمعیت 24 میلیون راس دام را هدایت و 25 درصد گوشت کشور را تولید می‌کنند.
قائم مقام سازمان امور عشایری کشور، استان آذربایجان غربی را جزو استان‌های دارای جمعیت عشایری فراوان عنوان و خاطرنشان کرد: لازم است بررسی جامع و دقیقی در خصوص مسائل و مشکلات عشایر این استان صورت گیرد.
وی ضمن قدردانی از حمایت‌ها و توجه استاندار آذربایجان غربی نسبت به رفع مسائل و مشکلات و ارتقای خدمات‌رسانی به جامعه عشایری استان، گزارشی از اقدامات و برنامه‌های سازمان عشایری کشور را ارائه کرد.
در این نشست، قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی نیز با بیان این که ساماندهی عشایر در استان باید به یکی از اولویت‌های مهم برنامه‌های ادارات مرتبط تبدیل شود، گفت: دستگاه‌های اجرایی مرتبط برنامه‌های خود را در حوزه عشایر به صورت مشخص تدوین کنند که این برنامه‌ها باید به تصویب شورای مدیریت و برنامه‌ریزی استان برسد.
وی اضافه کرد: باید زمینه را برای ساماندهی عشایر آذربایجان غربی و حل مشکلات آنها فراهم کنیم تا بتوانیم در اسکان این قشر به ویژه در قشلاق تاثیرگذار باشیم.
استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر ایجاد تعادل بین دام و مرتع اظهار کرد: ما به دنبال آن هستیم که دامداری سنتی به عنوان یکی از عوامل تخریب مراتع تبدیل به دامداری صنعتی شود که این امر می‌تواند در ایجاد تعادل بین دام و مرتع نیز تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: باید در خصوص این امر آمارگیری‌های لازم صورت گیرد و ادارات کل منابع طبیعی و امور عشایری باید در راستای بهبود وضعیت دام و مرتع برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.
سعادت گفت: در صورتی که به طور دقیق مشخص شود چقدر دام مازاد در آذربایجان غربی وجود دارد، می توانیم زمینه صادرات آنها را به کشورهای دیگر فراهم کنیم.
وی افزود: برگزاری جشنواره اردیبهشت عشایر آذربایجان غربی، برنامه‌‌ریزی برای آبرسانی به روستاهای محل سکونت عشایر، اندیشیدن تعمهیداتی برای برگزاری ورزش‌های بومی محلی عشایر و گسترش پوشش بیمه این قشر از جمله مواردی است که باید برای آنها برنامه‌ریزی کرد.
در این نشست، بهرام زینال‌زاده مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی نیز اظهار کرد: در این استان نزدیک به 16 هزار خانوار عشایری با بیش از 104 هزار نفر جمعیت در قالب 12 ایل و 21 طایفه مستقل زندگی می‌کنند که به فعالیت‌های دامداری مشغول بوده و سهم زیادی در تولیدات لبنی و گوشتی استان دارند.
گفتنی است؛ در این نشست، مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، طرح‌ها و برنامه‌های پیشنهادی خود را برای ارتقای خدمت‌رسانی به جامعه عشایر استان ارائه کردند.
1394/08/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal