اجراي طرح واكسيناسيون رايگان طيور روستايي عليه بيماري نيوكاسل

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، گفت: طرح واكسيناسيون رايگان طيور روستايي عليه بيماري نيوكاسل از ابتداي تيرماه سال جاري به مرحله اجرا درآمد و تا پايان شهريور ماه ادامه خواهد داشت تا به اين ترتيب بخشي از طيور روستايي كشور در برابر بيماري نيوكاسل ايمن شوند.به گزارش روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور، دكتر سيد محسن دستور اضافه كرد: با توجه به نقش طيور روستايي در گردش و بقاء ويروس نيوكاسل در محيط و مخاطراتي كه براي طيور صنعتي كشور با خود به همراه دارند، طرح واكسيناسيون رايگان طيور روستايي در ابتدا در استان هاي مازندران، گيلان و گلستان آغاز شده است.

به گفته وي، اين طرح به دنبال اجراي برنامه هاي پيشگيرانه در جلوگيري از ابتلاء طيور روستايي به بيماري هاي واگيردار عملياتي شده است.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، تصريح كرد: اين بيماري تنها مخصوص كشور ما نيست و در بيشتر كشورها از طريق واكسيناسيون در حال كنترل است.

دكتر دستور تصريح كرد: پيش از اين، عمليات واكسيناسيون تنها در واحدهاي صنعتي انجام مي شد و در مورد طيور روستايي به صورت همگاني عملياتي انجام نمي شد؛ در حالي كه براي حفظ طيور صنعتي، بايد طيور روستايي از اين بيماري محافظت شوند.

وي دليل اجراي فاز نخست اين طرح در سه استان شمالي (مازندران، گيلان و گلستان) را تراكم طيور روستايي در اين استانها وجود دارد.

دكتر دستور از برنامه اجراي اين طرح در سراسر كشور خبر داد و گفت: بعد از تامين اعتبارات مورد نياز، طرح واكسيناسيون طيور روستايي در سراسر كشور اجرا خواهد شد.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، گفت: هم اكنون در حال بررسي و توليد نوعي واكسن مقاوم به حرارت هستيم تا واكسيناسيون طيور با مشاركت روستايي ها انجام شود.

وي افزود: هم اكنون از طريق موسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي اين مساله دنبال مي شود تا به اين صورت اعتبارات كمتري در اين بخش صرف و از طرف ديگر پوشش بيشتري داده شود.

دكتر سيد محسن دستور پيش از اين گفته بود: اجراي اين طرح با هزينه 15 ميليارد ريال آغاز شده است.

وي ادامه داد: اين طرح با توجه به نقش طيور بومي در اقتصاد خانوار روستايي و همچنين اهميت بيماري نيوكاسل و تاثير آن بر توليدات طيور روستايي اجرا مي شود.

به گفته رييس سازمان دامپزشكي كشور، طرح واكسيناسيون رايگان طيور روستايي عليه بيماري نيوكاسل با توجه به نقش اين دسته از پرندگان در گردش و بقاء ويروس نيوكاسل در محيط و مخاطراتي كه از اين رو براي طيور صنعتي كشور متصور است و با عنايت به اهميت اجراي برنامه هاي پيشگيرانه در جلوگيري از ابتلاء طيور روستايي به بيماري هاي واگيردار عملياتي مي شود.

دستور اضافه كرد: به منظور پيشگيري و كنترل بيماري نيوكاسل در فاز اول در 80 درصد جمعيت طيور بومي در سه استان با ويژگي تراكم بالاي طيور روستايي، سابقه شيوع نيوكاسل و تردد بين استاني طيور روستايي و در فاز دوم 80 درصد طيور روستايي كل كشور تحت پوشش واكسيناسيون قرار مي گيرند.

به گفته وي، جمعيت هدف اين طرح، ماكيان بومي شامل مرغ، خروس، كبوتر، بوقلمون، بلدرچين و كبك است و تمامي واحدهايي كه به شكل صنعتي اقدام به دريافت جوجه يك روزه بومي و پرورش و توزيع آن مي كنند نيز تحت پوشش اين طرح قرار مي گيرند.

دستور افزود: بيماري نيوكاسل نوعي بيماري ويروسي است و به فرم هاي تنفسي، گوارشي و عصبي در طيور ديده مي شود و هر از گاهي در مزارع واحدهاي صنعتي شايع مي شود.

1391/06/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal