ايران جزء 5 كشور برتر جهان در تثبيت شن‌هاي روان و بيابانزدايي

 پيشرفت‌هاي سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيز‌داري كشور در پروژه ملي بيابان زدايي باعث شد تا نام ايران در شمار يكي از پنج كشور برتر جهان در تثبيت شن‌هاي روان و بيابانزدايي مطرح شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيز‌داري كشور،پروژه ملي مقابله با بيابانزايي و تثبيت شن‌هاي روان يكي از 12 پروژه ملي سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور است كه هم‌اكنون در هجده استان كشور ادامه دارد.

در اين گزارش آمده است با سرسبز ساختن بيش از دو ميليون هكتار از اراضي بياباني ميهن اسلاميمان، نام ايران در عرصه بين‌المللي در زمينه بيابان زدايي شده است حتي چند كشور جهان كه هم‌اكنون در چنبره بيابانزايي قرار دارند، علاقمندند كه از تجارب ارزشمند متخصصان و كارشناسان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري در اين زمينه بهره‌برداري كنند.

براي مقابله همه جانبه با بيابانزايي و تثبيت شن‌هاي روان عمليات در سه بخش غرس نهال مناسب، بذركاري و بذر‌پاشي و مالچ پاشي انجام شد و در اين ميان استان سمنان كه در حاشيه‌هاي بياباني آرميده است، توانست عمليات نهالكاري را در وسعت 5 هزار و 689 هكتار به پايان برساند و در سطح 18 استان تلاشگر در عرصه مقابله با بيابانزايي و تثبيت شن‌هاي روان، در صدر قرار گيرد.

بنابراين گزارش در زمينه انجام عمليات بذركاري و بذرپاشي در شن‌زارهاي بياباني، اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سيستان و بلوچستان با انجام اين عمليات در سطح 9 هزار و 738 هكتار به مقام نخست دست يافت. چهار استان هرمزگان، كرمان، خوزستان و سيستان و بلوچستان در بخش‌هاي وسيع از مناطق بحراني بيابانزايي و تثبيت شن‌هاي روان با مالچ پاشي پروژه ملي مقابله با بيابانزايي و تثبيت شن‌هاي روان را به نتيجه رساندند. عمليات مالچ‌پاشي در وسعت 4 هزار و 452 هكتار در مناطق شن‌زارهاي چهار استان صورت گرفت.

بر اساس اين گزارش سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور با تدوين پروژه ملي مقابله با بيابانزايي و تثبيت شن‌هاي روان براي بيابان‌زدايي و كاهش اثرات خشكسالي اولويت خاص انديشيده و استراتژي پروژه ملي فوق را سازگار با سياست‌هاي توسعه پايدار كشورمان طراحي كرده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir
1387/11/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal