کشت فراسرزمینی گندم و دانه‌های روغنی ایران در قزاقستان
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: باتوجه به توافق قطعی با قزاقستان برای کشت فراسرزمینی و مبادله سند همکاری‌ها بین دو کشور، اکنون گندم و دانه‌های روغنی در قزاقستان کشت می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، عباس کشاورز روز چهارشنبه در حاشیه نشست مشترک معاونت‌های زراعی،‌ باغی و آب و خاک و مدیریت‌های ستادی و استانی وزارت جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران درباره وضعیت کشت فراسرزمینی افزود: در حال حاضر برای کشت فراسرزمینی مذاکرات و تفاهمنامه‌های شفاهی با اوکراین، روسیه و غنا داشته‌ایم که در صورت امضای سند همکاری‌ها، این مهم در کشورهای یادشده نیز اجرایی خواهد شد.
وی اضافه کرد:‌ وزارت جهاد کشاورزی تصمیم‌گیرنده تولیدات کشت فراسرزمینی برای تولیدکنندگان نیست اما محصولاتی که امکان تامین کافی آن در داخل کشور وجود ندارد، برای محصولاتی مانند برنج، ذرت و دانه‌های روغنی انجام می‌شود.
کشاورز درباره واردات شکر نیز گفت:‌ هم اکنون نیاز مصرفی کشور حدود 2 میلیون و 100 هزار تن است در حالی که هم اکنون نزدیک به 1.5 میلیون تن آن در کشور تولید می‌شود و 500 تا 600 هزار تن کسری نیز باید از محل واردات تامین کنیم.
به گفته وی، تولید 1.5 میلیون تنی شکر در مدت 90 سال از زمانی که کارخانه قند در ایران شروع به کار کرد، بی‌سابقه بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی درخصوص تفاوت قیمت غلات در ایران و جهان و بالابودن این محصولات در ایران نیز افزود: در هر زمان که توانستیم کارمزد بانک‌های ایران را به میزان بانک‌های دنیا رسانده و کاهش دهیم، به طور حتم قیمت همه محصولات کاهش می‌یابد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر همه تولیدکنندگان کشور بابت تورم هزینه می‌پردازند، به طوری که تولیدکننده ایرانی وقتی تسهیلات با کارمزد 18 درصد دریافت می‌کند، چگونه می‌تواند نرخ محصولات را کاهش دهد.
به گفته وی، این تفاوت نرخ و افزایش قیمت غلات در ایران نسبت به جهان ناشی از بالا بودن هزینه‌های عمومی کشور و به خاطر تورم است.
گندم مناطق سیل‌زده خسارت ندید
کشاورز افزود: باتوجه براساس پیش بینی ها تولید گندم امسال از وضعیت مطلوبی برخوردار خواهد بود، معتقدیم نیازی به واردات این محصول نیست.
وی درباره وضعیت گندم در استان‌های سیل‌زده همچون خوزستان گفت: تحقیقات نشان می‌دهد اگر مزرعه‌ای دچار سیل شود تا 15 روز به عملکرد آن خسارت نمی‌زند اما همین امر می‌تواند موجب خواب محصول و ایجاد مشکلاتی در برداشت شود.
به گفته وی، گندم در استان خوزستان به بار نشسته و از دید ما هیچ خسارتی به این محصول وارد نشده مگر اینکه سیل آن را برده باشد.وی درباره محصول کلزا نیز گفت: در استان خوزستان بین 10 تا 11 هکتار کلزا کشت شد که رقم ناچیزی از آن خسارت دیده است.
1395/02/15
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal