کاهش تلفات مرغداری‌ها با بهره گیری از سیستم یونیزاسیون هوا

سیستم یونیزاسیون هوا در مرغداری‌ها به‌منظور کاهش تلفات ناشی از هوای آلوده، پس از بررسی‌های کارشناسی به زودی وارد کشور می‌شود.

به گزارش  روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، صبح امروز در نشستی به ‌منظور تبادل اطلاعات ضدعفونی فارم‌های مرغداری بین مسئول یک شرکت سوئدی، معاونان معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگانی از مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور و معاونت امور دام برگزار شد، مسئول شرکت ترانسیونیک گفت: با استفاده از سیستم یونیزاسیون هوا می‌توان بخش اعظمی از تلفات مرغداری‌ها را کاهش داد.

وی افزود: طبق بررسی‌های انجام ‌شده، میانگین تلفات در مرغداری‌های ایران هشت درصد است، که با استفاده از این سیستم می‌توان این تلفات را به دو یا سه درصد کاهش داد.

استفان کرونا گفت: در بررسی یک‌ساله در 800 هزار مرغداری، با استفاده از سیستم یونیزاسیون هوا درصد مرگ و میر کاهش 35 درصدی دارد.

به گفته وی، این سیستم دارای مایع اصلی آب و نمک است که با تزریق یون منفی، آلودگی هوا و محیط را از بین می‌برد.

نماینده شرکت سوئدی خاطرنشان ساخت: استفاده از سیستم یونیزاسیون، علاوه بر ضدعفونی هوا، باعث کاهش مصرف دان و افزایش وزن مرغ‌ می‌شود. همچنین استفاده طولانی‌مدت از این طرح، سیستم ایمنی مرغ را افزایش داده و استفاده از واکسن را نیز به حداقل می‌رساند.

وی افزود: هزینه استفاده از این سیستم، حدود 10 هزار دلار برای یک هزار متر مربع است.

کورونا تأکید کرد: این سیستم دارای نازل‌هایی است که بر سقف مرغداری‌ها نصب شده و همچون دوش آب، یون‌های منفی و ترکیبی از موادی که به هیچ‌عنوان شیمیایی نیست، به فضا پخش می‌کند و محیطی کاملاً ایزوله برای مرغداری‌ها به‌وجود می‌آورد.

دکتر مهدی کاظم‌نژاد مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست، گفت: هر سیستمی که بتواند در بالا بردن کارایی اقتصادی بخش کشاورزی به خصوص صرفه‌جویی انرژی به ما کمک کند، مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وی افزود: از آنجایی که ما در شرایط هدفمند کردن یارانه‌ها هستیم، تغییر سیستم مرغداری‌ها از اهداف مهم ماست و اگر این شرکت بتواند مرکز تحقیقات ما را توجیه کند، مورد حمایت قرار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: این سیستم توسط مرکز تحقیقات علوم دامی کشور و معاونت امور دام بررسی خواهد شد و در صورت مناسب بودن آن، به‌صورت پایلوت در منطقه‌ای از کشور اجرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: استفاده از سیستم‌های جدید در کشور برای تغییر روش مرغداری‌ها، باید علاوه بر هزینه پایین مصرف، باعث حفظ سلامت ماده غذایی و سلامت محیط و انسان‌ها شود.

کاظم‌نژاد خاطرنشان ساخت: این سیستم باید طی شش هفته آینده به نتیجه نهایی برسد، به‌گونه‌ای که در مرحله نخست شرکت سوئدی تمامی اطلاعات را به‌صورت پروپزال به دستگاه‌های مرتبط در کشورمان ارائه دهد و پس از بررسی دوهفته‌ای، نظرات به جمع‌بندی برسد و سپس در دو هفته بعدی تصمیم نهایی برای اجرای پایلوت آن در منطقه‌ای مناسب اجرا شود.

در ادامه این نشست، هوشنگ لطفعلیان عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: سالانه 2 میلیون تن گوشت مرغ و محصولات طیور در کشور تولید می‌شود که ایران رتبه هشتم دنیا در تولید این محصولات است.

وی افزود: مرغداری‌های مختلفی در کشور وجود دارند که برخی با استفاده از تکنولوژی نوین جزو مرغداری‌های برترند و برخی نیز دارای سطوح متوسط و پایین هستند.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور خاطرنشان ساخت: اگر قرار است سیستم جدیدی در کشور اجرایی شود، باید توسط سازمان دامپزشکی و سایر دستگاه‌های مرتبط، مورد بررسی و تایید قرر گیرد.

به گفته وی، شرکت سوئدی نیز باید مدارک و مستندات این سیستم را در اسرع وقت به مرکز تحقیقات ارسال کند تا پس از بررسی، برای اجرای نهایی آن تصمیم‌گیری صورت گیرد.

گفتنی است، این شرکت سوئدی که در سال 1993 میلادی، سیستم یادشده را به‌عنوان یکی از اختراعات مطرح و جایزه دریافت کرد و در حال حاضر اجرای این سیستم در بسیاری از مرغداری‌های کشورهای اروپایی باعث کاهش تلفات شده است.   


1393/07/19
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal