کشت گندم در 1 میلیون و 225 هزار هکتار از اراضی کشور

مجری طرح گندم از آغاز کشت بیش از یک میلیون تنی گندم برای سال آینده خبر داد و گفت: اگر الزامات و حمایت‌های لازم از گندم صورت گیرد در سال‌های آینده به خودکفایی می‌رسیم.

اسماعیل اسفندیاری‌پوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی از سال گذشته برای تولید پایدار گندم و رسیدن به حدی از تولید که نیازی به واردات آن نداشته باشیم، برنامه‌های جدی در قالب برنامه‌ پنج ساله و افق برنامه چشم‌انداز 1404 تدوین کرده است.

تامین کود فسفاته و بذر گواهی‌شده برای گندمکاران

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته در آستانه فصل کشت کود فسفاته‌ای برای کشاورزان و گندمکاران تامین نشده بود. اما در حال حاضر حدود 730 هزار تن کود فسفاته که به اندازه‌ کشت پاییزه آنها است، تامین شده و هم‌اکنون از کشاورزان درخواست می‌کنیم به صورت یکجا کود مورد نیاز خود را برای کشت پاییزه را تهیه کند.

مجری طرح گندم ادامه داد: از سوی دیگر بذر گواهی‌شده به اندازه کافی برای گندمکاران تعیین شده و ارقام جدیدی با استفاده از پتانسیل و ظرفیت سایر موسسات بین‌المللی تهیه شده تا بتوانیم در صورت تایید‌ شدن در آزمایشات میدانی آن را مورد استفاده قرار دهیم. همچنین به موسسات تحقیقات کشاورزی که در طی سال گذشته فعالیت بیشتری دارند اعلام کردیم هر تعداد ارقام مناسب گندم تولید کرده‌اند برای آزمایش و استفاده در مزارع معرفی کنند.

تامین 2.7 میلیارد تومان سرمایه در گردش

اسفندیار‌ی‌پوری گفت: یکی‌دیگر از برنامه‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی در راستای افزایش انگیزه کشاورزان و گندمکاران برای تولید کیفی، کمی و پایدار گندم در دستور کار خود قرار داده، تامین تسهیلات سرمایه‌ در گردش برای کشاورزان به میزان دو میلیارد و 700 میلیون تومان است که از ابتدای شهریور امسال به همه استان‌ها ابلاغ شده و کشاورزان می‌توانند برای خرید نهاده‌های مورد نیازشان از این تسهیلات استفاده کنند.

800 میلیارد تومان اعتبار برای مکانیزاسیون

وی ادامه داد: سال گذشته حدود 750 میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تهیه و خرید مکانیزاسیون و ماشین‌آلات بخش کشاورزی اختصاص یافت که امسال این تسهیلات به 800 میلیارد تومان افزایش یافته است و کشاورزان می‌توانند از طریق بانک کشاورزی سرمایه مورد نیاز خود را برای خرید تراکتور، کمباین و انواع دنباله‌بند‌ها تامین ‌کنند.

کاهش نرخ تسهیلات بانکی برای کشاورزی

مجری طرح گندم اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی طی سال جاری تلاش بسیاری کرد تا بتواند نرخ بهره بانکی را برای بخش کشاورزی نسبت به دیگر بخش‌ها کاهش دهد تا موفق شد تا این نرخ را از حدود 20 تا 25 درصد برای بقیه بخش‌ها به 17 درصد برای بخش کشاورزی کاهش دهد و این نشان می‌دهد پشتیبانی‌ها و حمایت‌های جهاد کشاورزی همچنان ادامه دارد.

آغاز کشت بیش از یک میلیون هکتاری گندم 94

اسفندیاری‌پوری تاکید کرد: علی‌رغم حمایت‌های مختلف از بخش کشاورزی برنامه‌های آموزشی و ترویجی بسیاری برای بهبود و ارتقاء شرایط تولید و افزایش کیفی تولید گندم در دستور کار قرار داریم که البته امسال تا 23 مهرماه با توجه به مناسب بودن شرایط جوی فصل کشت زودتر آغاز شده و تاکنون یک میلیون و 225 هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم رفته است.

وی با بیان این‌که تولید کیفی گندم با معرفی ارقام کیفی‌تر در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است، افزود: سال گذشته حدود هفت میلیون تن گندم به صورت تضمینی خریداری شد که این افزایش میزان خرید تضمینی گندم نشان‌دهنده‌ی افزایش تولید و علکرد این محصول در واحد سطح است. البته در سال زراعی پیش‌رو با برنامه‌هایی که تدوین شده پیش‌بینی‌ می‌کنیم تولید گندم افزایش حدود هشت درصدی را تجربه کند.

 

1393/07/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal