طرح کشاورزی حفاظتی امسال در سطح 600 هزار هکتار از اراضی اجرا می شود
همایش سراسری کشاورزی حفاظتی و تغییرات جهانی آب و هوا با حضور مشاور معاون وزیر و مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی در مرکز آموزش عالی علمی کاربردی امام خمینی(ره) مشکین دشت فردیس برگزار شد.
به گزارش ایرنا، مشاور معاون وزیر و مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی در این همایش، گفت: برنامه طرح جامع کشاورزی حفاظتی برای سه میلیون هکتار از اراضی تدوین و توسط معاون امور زراعت جهاد کشاورزی به استان ها ابلاغ شده است. فرزاد زلقی افزود: این طرح برای سال نخست در سطح 600 هزار هکتار از اراضی در کشور اجرا می شود تا بتوانیم نتایج خوبی در پایداری تولید حفظ منابع آب و خاک داشته باشیم.
مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: این طرح یکی از طرح های پشتیبان در اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، به عنوان یک طرح کشاورزی به تصویب رسیده است.
وی ادامه داد: کشاورزی حفاظتی یعنی تولید پایدار با حفظ منابع آب وخاک که بر سه اصل استوار است باید رعایت شود که اصل اول مدیریت بقایا در سطح خاک حفظ شود و به عنوان مواد آلی به خاک بازگردد.
وی در ادامه افزود: اصل دوم تناوب که باید از تک کشتی بپرهیزیم و اصل سوم حداقل انجام عملیات خاک ورزی تا جایی که امکان دارد به خاک دست نزنیم بذر را در زمین بکاریم و کود را زیر بذر قرار بدهیم.
زلقی گفت: تاریخچه کشاورزی حفاظتی از سال 86 در ایران با 150 هکتار در چهار استان شروع شد بعداز چند سال وزارت جهادکشاورزی به این نتیجه رسید دفتر کشاورزی حفاظتی را در معاونت زراعت نهادینه کند.
مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هدف از برگزاری این همایش نیز آموزش، اطلاع رسانی در زمینه ضرورت، اهمیت و نقش کشاورزی حفاظتی در تولید محصولات و حفظ خاک با توجه به تغییرات جهانی آب و هوا است.
محقق ارشد مرکز بین المللی تحقیقات ذرت وگندم (سیمیت) از کشور مگزیک به عنوان مدرس این کارگاه آموزشی گفت: در کشاورزی حفاظتی اصرار به حفظ خاک ، سلامت و کیفیت خاک است.
دکتر آلن دیویدمک هیو افزود: جایگاه کشاورزی حفاظتی در ایران هم مانند بسیاری از کشورهای درحال توسعه جوان است.
وی افزود: همکاران ایرانی اماده اند اگر آموزش ها ادامه پیدا کند و هم افزایی داشته باشیم بتوانیم از منابع تولید حفاظت کنیم.
موسسه های تحقیقاتی و صاحبان تکنولوژی و سازندگان ماشین های کشاورزی نیز در همایش سراسری کشاورزی حفاظتی و تغییرات جهانی آب و هوا شرکت داشتند دکتر دیوید مک هیو محقق برجسته کشاورزی حفاظتی از مرکز تحقیقات بین المللی گندم و ذرت (سیمیت) کار آموزش مسوولان، مربیان و کشاورزان پیشرو را بر عهده داشتند.
در پایان این کارگاه آموزشی مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی از شرکت تراشکده سازنده انواع ادوات کشاورزی در رزکان نو شهرستان فردیس بازدید کرد.
1395/03/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal