36 میلیون اصله انواع نهال سالانه در کشور تولید می شود

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از برنامه ریزی برای تولید جهشی سالانه 167 میلیون اصله نهال در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، رضا احمدی در حاشیه بازدید از نهالستان بزرگ استان البرز در جمع خبرنگاران افزود: اکنون سالانه 36 میلیون اصله انواع نهال در سطح دوهزار و 700 هکتار نهالستان کشور تولید می شود که از امسال با برنامه ریزی پنج ساله برای تولید 167 میلیون اصله نهال در سال گام برمی داریم.

احمدی افزود: در این نهالستان ها 24 گونه درختی و درختچه ای اقتصادی چندمنظوره و زودبازده از گونه های با ارزش ژنتیکی از جمله بنه، زرشک، سماق و زیتون تلخ تولید می شود.

وی بیان داشت: با توجه به وضعیت آب و هوایی ایران، تولید نهال های با مصرف پایین آب در برنامه کاری قرار گرفته است.

احمدی گفت: تلاش ها بر این است که علاوه بر تولید انبوه نهال برای کشور، گام های بزرگی برای صادرات نهال برداشته شود.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها اظهار کرد: در سال های اخیر تعداد قابل توجهی نهال مقاوم به کم آبی از طریق گمرک استان ایران به کشورعراق صادر شده است.

احمدی بیان کرد: در چهار ناحیه رویشی خارج از شمال کشور حدود 230 نوع درخت و درختچه وجود دارد که با توجه به اینکه اهداف ما در سازمان جنگل ها مبتنی بر مشارکت مردم در توسعه جنگل های کشوراست ، تمام همت خود را بر تولید گونه های اقتصادی و چند منظوره گذاشته ایم.

وی گفت: مشارکت مردم در امر تولید نهال با هدف کمک از برنامه های اولویت دار سازمان جنگل ها و مراتع است.

وی به مساحت و میزان تولید نهالستان البرز اشاره کرد و افزود: در این نهالستان به مساحت 136هکتار، سالانه سه میلیون و 600 هزار اصله نهال گونه های بومی جنگلی و فضای سبز تولید می شود که امکان قابلیت تولید نهال تا پنج میلیون اصله را دارد.

1394/02/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal