105 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان های شمالی کشور تجهیز و نوسازی می شود

فاز نخست اجرای طرح تجهیز و نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری استان های شمالی کشور در سطح 105 هزار هکتار در قالب قرداد فاینانس با کشور چین امسال آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، مهندس رضا عظیمی مجری طرح تجهیز و نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری استان های شمالی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اعلام این خبر افزود: قرارداد تجاری این طرح سه ساله ، هفته بیش  میان پیمانکار چینی و وزارت جهادکشاورزی به عنوان کارفرما منعقد شد.

وی اظهار داشت: اکنون منتظر برقراری خط اعتباری چین به مبلغ 700 میلیارد تومان هستیم و در صورت تأمین این اعتبار، امسال وارد عملیات اجرایی طرح تجهیز و نوسازی و یکپارچه‌سازی 105 هزار هکتاری اراضی خواهیم شد.

عظیمی همچنین از طرح مطالعات اجتماعی برای طرح تجهیز و نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی برای نخستین‌بار در دولت یازدهم خبر داد و تصریح کرد: طی 18 سالی که از زمان اجرای این طرح می‌گذرد هیچگاه، مطالعات اجتماعی نداشتیم و از این رو همواره دراجرا با مشکلاتی مانند پذیرش کشاورزان روبرو بوده‌ایم.

وی ادامه داد: برای انجام مطالعات اجتماعی طرح تجهیز و نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری استان های شمالی کشور ، تأمین اعتبار صورت می‌گیرد.

عظیمی با بیان این که طی 18 سال گذشته 110 هزارهکتار در کل کشور، اراضی کشاورزی، تجهیز و نوسازی و یکپارچه شده‌اند، گفت: 80 درصد این طرح در دو استان گیلان و مازندران که برنج خیز هستند، اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: در دولت جدید و در دوره مسوولیت مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی برای نخستین‌بار  برای اجرای این طرح مجری تعیین شده  و این طرح با نگاه ویژه‌ای دنبال می‌شود.

عظیمی در مورد اعتبارات سال جاری  طرح تجهیز و نوسازی اراضی شمالی نیز اذعان داشت: از محل ردیف‌های ملی، امسال 35 میلیارد تومان اعتبار برای سه استان گیلان، مازندران و گلستان تخصیص یافته که نسبت به سال‌های گذشته افزایش خوبی داشته است.

وی اضافه کرد: سال گذشته در استان مازندران 2 میلیارد تومان برای اجرای این طرح تخصیص یافته بود و این رقم در سال جاری با تقریباً 6 برابر افزایش به 13 میلیارد تومان رسیده است.

مجری طرح تجهیز و نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری استان های شمالی کشور با اشاره به این که در حال حاضر 60درصد از اعتبارات امسال تخصیص یافته است، گفت: با توجه به اهمیتی که وزارت جهاد کشاورزی به تولید برنج می دهد، پیش‌بینی می‌شود امسال 100درصد این رقم پرداخت شود.

وی ایجاد بستر مدرن برای اعمال مهندسی زراعی، مهندسی آب و استفاده از مکانیزاسیون در اراضی کشاورزی را ضروری خواند و اعلام داشت: در بستر سنتی نمی‌توان این اقدام‌ها را انجام داد.

1394/06/01
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal