طرح قیمت تضمینی ذرت خوزستان از طریق بورس کالا اجرایی می شود
عضو هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: اجرای طرح قیمت تضمینی ذرت خوزستان به جای خرید تضمینی از طریق بورس کالای ایران، به سود دولت و کشاورزان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،مهدی کلاته رحمانی افزود: پس از موفقیت اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری کشاورزی در خصوص محصول جو استان کرمانشاه که از طریق درج قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی در بورس کالای ایران صورت گرفت، به زودی قیمت تضمینی ذرت خوزستان از طریق بورس کالا اجرایی می شود و سازمان مرکزی تعاون روستایی همکاری های لازم را برای عملیاتی شدن هرچه بهتر این قانون انجام می دهد.
سازمان مرکزی تعاون روستایی در نقش بازارگردان
وی اظهار داشت: سازمان تعاون روستایی تاکنون 37 انبار را به بورس کالای ایران معرفی کرده که کارشناسان بورس در حال بررسی استاندارد انبارهای معرفی شده هستند. همچنین سازمان مرکزی تعاون روستایی علاوه بر در اختیار گذاشتن انبارها به بورس کالا، به عنوان بازارگردان در روند معاملات نقش ایفا می کند تا سیاست جدید دولت به نحو احسن اجرایی شود.
عضوهیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: براساس ماده 33 قانون افزایش بهره وری، کشاورزان محصول خود را روی تابلوی بورس کالا می برند که اگر آن محصول کمتر از قیمت تضمینی اعلامی از سوی دولت در بورس مورد معامله قرار گرفت، دولت ظرف مدت کوتاهی این مابه التفاوت را به کشاورزان پرداخت می کند. همچنین وجه معامله محصولات نیز پس از انجام معامله در بورس ظرف چند روز کاری به کشاورزان داده می شود و به این ترتیب با اجرای این طرح، یکی از مشکلات اصلی خرید تضمینی دولت در گذشته یعنی دیرکرد در پرداخت وجه معامله برطرف می شود.
رحمانی در خصوص مزایای دیگر سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به جای خرید تضمینی در بورس کالای ایران، گفت: یکی از سریع ترین اثرات این طرح برای کشور، جلوگیری از نرخ شکنی کالاهای کشاورزی است به طوری که کشاورزان دیگر مجبور به فروش محصولاتشان با قیمت های پایین نیستند و به راحتی کالاهایشان را روی تابلوی بورس کالا می برند.
وی افزود: این طرح به طور کامل حامی کشاورزان است و با فروش محصولات با قیمت واقعی و دریافت سریع وجه معامله، انگیزه کشاورزان را برای تولید محصولات با کیفیت بیشتر، بالاتر می برد. در طرف مقابل سیاست قیمت تضمینی به میزان قابل توجهی از هزینه های دولت می کاهد چرا که دولت به جای پرداخت کل پول خرید کالاها از کشاورزان تنها مابه التفاوت آن را پرداخت می کند.
عضو هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان اظهار امیدواری کرد: قیمت تضمینی جو خوزستان هم به بهترین شکل ممکن از طریق بورس کالای ایران با هماهنگی دستگاه های مربوطه اجرایی شود تا از سال آینده شاهد فروش محصولات بیشتری در قالب طرح قیمت تضمینی باشیم و کشاورزان نیز پس از سال ها با نارسایی های خرید تضمینی خداحافظی کنند.

1394/06/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal