ضرورت افزایش تولید در واحد سطح در شرایط محدود آب

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور گفت: تنها راه نجات بخش کشاورزی با شرایط محدود آب، افزایش تولید در واحد سطح است بدین منظور باید تولید در محصولاتی که ضریب نسبی دارند را افزایش داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی قزوین، دکتر کامبیز بازرگان در نشست مشترک با مسوولان سازمان اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع آبی کشور و همچنین منفی بودن بیلان آب و افت سفره‌های زیرزمینی لاز م است با استفاده از روش‌های نوین و داده‌های علمی جدید برای تولید محصول اقدام کرد.

وی با اشاره به این که سالانه 18 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور در چرخه کشت محصولات کشاورزی قرار دارد، خاطرنشان ساخت: باید به بحث منابع آب و خاک توجه ویژه کرد تا با بهره‌وری مناسب از این منابع بتوان در جهت امنیت غذایی کشور گام‌های موثری برداشت.

بازرگان با قدردانی از مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین به لحاظ مشارکت گسترده در اجرای طرح‌های تحقیقاتی زیربنایی بخش کشاورزی گفت: شرایط اکولوژیکی و کاری استان قزوین جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد و باید نگاه ما به استان قزوین یک نگاه مدل و پایلوتی برای بخش تحقیقات کشاورزی باشد.

وی گفت: جمعیت کشور روز بروز در حال افزایش است و مردم به تنوع غذایی بیشتر و استفاده از پروتئین نیاز دارند بنابراین بخش تحقیقات باید به صورت عملیاتی و اجرایی وارد شده  تا نتیجه تحقیقات و پژوهش محققان در بخش کشاورزی و برای بهره‌برداران محسوس باشد.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، کیفیت خاک قزوین برای کشت را مناسب دانست و گفت: اگر به نحو شایسته و علمی در این خاک کشت انجام شود تولید در واحد سطح افزایش خواهد یافت.

بازرگان بر لزوم اهمیت و ضرورت تحقیقات بخش کشاوزی، در شرایط خشک و شور کشور تاکید کرد و گفت: تحقیقات ما باید بیشتر بر پایش منابع کمی و کیفی خاک و آب باشد.

به گفته وی، باید تولید به ازای واحد سطح را بالا ببریم و امنیت غذایی را حفظ کنیم.

این مقام مسوول تصریح کرد: مدیریت حاصلخیزی خاک، یکی از طرح‌ها برای حفظ تولید با استفاده از روش‌های نوین علمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، با بیان این که کشور سالانه به بیش از چهار میلیون تن کود برای بخش کشاورزی نیاز دارد، تصریح کرد: متاسفانه از این میزان، فقط  سالانه 2 میلیون تن استفاده می‌شود که کم مصرف کردن کود باعث شکنندگی در تولید محصول شده و راندمان تولید کاهش خواهد یافت.

وی بر آمادگی این موسسه برای تربیت کارشناسان متخصص توصیه کودنویسی تاکید و تصریح کرد: این موسسه اگر بتواند امسال 30 متخصص توصیه کودنویسی برای گیاهان تربیت کند، کمک شایانی به تولید محصول کشاورزی خواهد کرد.

به گفته وی، چند آزمایشگاه در سطح کشور به عنوان آزمایشگاه معین برای تجزیه کود شیمیایی در نظر گرفته شده است.

بازرگانی با بیان این که متاسفانه اتصال ما به مدیریت سیستم تغذیه گیاه همچنان قدیمی است، گفت: باید یک طرح نو و علمی جدید را دنبال و پیگیری کرد و همزمان با نو شدن علم، سیستم‌های مورد استفاده را نیز نو کنیم.

وی ادامه داد: برنامه روشن و مشخص برای تغذیه گیاه، تنها با روش‌های ترویجی و آموزشی می‌تواند به بهره‌برداران انتقال یابد بنابراین باید نسخه مدیریت علمی تغذیه گیاه از سطح یک مزرعه به سایر سطوح ترویج داد.

در این نشست، دکتر نیازعلی ابراهیمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز گفت: استان قزوین با داشتن حدود یک درصد از خاک کشور سالانه قادر به تولید  بیش از 4 میلیون محصولات کشاورزی است.

وی افزود: در بحث خاک مطالعات خوبی در دشت قزوین انجام شده که برای توسعه این طرح باید با روش‌های علمی راندمان تولید محصول را افزایش داد و برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای بخش کشاورزی باید از منابع علمی و دیدگاه‌های علمی محققان و پژوهشگران استفاده کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد: پایلوت تغذیه گیاهی را می‌توان به استان قزوین اختصاص داد و این طرح را در یکی از پهنه‌های ترویج نوین اجرا کرد.

وی بر مستندسازی طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی طرح تغذیه گیاهی تاکید کرد.

1394/08/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal