اجرای 6300 طرح تحقیقات کاربردی برای تامین نیازهای بخش کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی گفت : این سازمان به طور میانگین روزانه 20 دستاورد پژوهشی در بخش کشاورزی تولید می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، اسکندر زند در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه 150 رشته پژوهشی و تحقیقاتی در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی فعال است ، افزود: از سال گذشته تاکنون 6300 طرح تحقیقاتی و پژوهشی برای تامین نیازهای بخش های مختلف کشاورزی اجرا و کاربردی شده است.

وی گفت : از سال گذشته تاکنون در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی موفق شدیم با معرفی میگوی عاری از بیماری مراکز پرورش این آبزی را که به علت شیوع بیماری لک سفید تعطیل شده بود به چرخه تولید بازگردانیم.

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی افزود : با فعالیت مراکز پرورش میگو تولید این آبزی در کشور به 30 هزار تن خواهد رسید.

زند ، تولید 100 هزار بچه ماهی هامور را از دیگر اقدامات این سازمان در بخش شیلات دانست و گفت : برای توسعه طرح پرورش ماهی در قفس پس از انجام مطالعات منطقه ای و ارزیابی ذخایر ماهیان در آبهای جنوبی و شمالی کشور طرح تولید بچه ماهی مورد نیاز اجرا شد و هم اکنون بچه ماهی برای فعالان این بخش عرضه می شود.

وی از تولید تخم مرغ عاری از بیماری و بومی کردن این دانش فنی در کشور خبر داد و افزود : سالانه برای تولید واکسن مورد نیاز نیم میلیون تن تخم مرغ وارد می شد که با بومی کردن این دانش از واردات در این زمینه بی نیاز شدیم.

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی معرفی چهار رقم گندم آبی مقاوم به خشکی ، دو رقم بذر کلزا ، دو رقم بذر جو ، چند رقم کاهو با نیاز آبی کم و دو رقم پنبه زودرس را از دیگر اقدامات این سازمان دانست.

زند از تدوین بیش از 20 برنامه برای مبارزه با آفات جدید خبر داد و جایگزین کردن هفت سم جدید کم خطر و پایش و کنترل کیفی سموم تولیدی و وارداتی را از مهم ترین دستاوردهای بخش تحقیقات کشاورزی دانست و تصریح کرد : امسال پس از پایان برنامه کنترل کیفی کودهای شیمیایی داخل تولید و وارداتی تمامی کودهای موجود با برچسب و گواهی تایید توزیع خواهد شد.

وی از تولید و معرفی بذرهای مناسب کشت پاییزه خبر داد و گفت : برای اولین بار در جهان جمهوری اسلامی ایران بذر چغندر قند مقاوم به خشکی و مناسب برای کشت پاییزه را تولید و به کشاورزان معرفی کرده است.

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی افزود : برای اولین بار کشت چغندر قند در کشور در بهار به پاییز منتقل شد و پاییز سال گذشته سطح وسیعی از اراضی زیرکشت چغندر قند رفت.

زند ، معرفی و تولید نخود مقاوم به سرما را از دیگر دستاوردهای پژوهشی دانست و گفت : بذر نخود می تواند سرمایه 15 درجه زیر صفر را تحمل کند و این بذر در پاییز امسال کشت می شود.

وی افزود : سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی می تواند هر 5 سال 10 رقم جدید گندم مقاوم در شرایط اب و هوایی نامطلوب را به کشاورزان معرفی کند.

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی تدوین نقشه خاک های شور کشور را از مهم ترین دستاوردهای تحقیقاتی دانست و گفت : در تدوین این نقشه وسعت خاک های شور کشور 5 میلیون و 500 هزار هکتار برآورد شده است.

زند ، تدوین اطلس حوزه های آبخیز کشور را اقدامی موثر برای اجرای الگوی کشت دانست و گفت: با این اطلس امکان برآورد دقیق از منابع آبی موجود فراهم می شود و با استفاده از این اطلاعات اجرای طرح های آبخیزداری سرعت بیشتری خواهد گرفت.

زند بر تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و تحقیقاتی تاکید کرد و افزود : از سال گذشته تاکنون 10 طرح پژوهشی برای تولید به بخش خصوصی واگذار شد که از جمله آن دستورالعمل تولید خوراک ویژه تاسماهیان و بومی سازی دانش تولد بچه ماهی با روش سزارین است.

وی کسب رتبه دوم جشنواره خوارزمی و تقدیر سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) را از جمهوری اسلامی ایران به علت حمایت از طرح های کاهش گرسنگی از موفقیت های سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی اعلام کرد.

1394/03/24
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal