افزايش 40 درصدي توليد ريز غده سيب زميني جوانه دار در كشور

از ابتداي سال زراعي جاري تاكنون بيش از 2 ميليون ريز غده سيب زميني (ميني تيوبر) جوانه‌دار استحصال شده كه نسبت به سال ماقبل ازآن 40 درصد افزايش يافته است.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، مهندس محمد مهدي بحريني مديركل دفتر سبزي و صيفي با بيان اين مطلب افزود: برآورد مي‌شود امسال نزديك به 5 ميليون ريز غده سيب‌زميني توليد شود كه در صورت جوانه‌دار شدن به خودكفايي نسبي بذر سيب‌زميني دركشوردست خواهيم يافت.

وي در عين حال نياز كشور به واردات بذر سيب‌زميني را هزار و 200 تن وحدود 5 درصد كل نياز كشور به بذر سيب زميني اعلام كرد.

به گفته مهندس بحريني در سال زراعي 86-85 براي تكثير بذر سيب‌زميني نزديك به 70 هكتار زيركشت ريز غده سيب‌زميني رفته كه تا پايان سال زراعي جاري، طبق برنامه‌ريزي‌ها اين ميزان به حدود 700 هكتار خواهد رسيد.

وي افزود: در حال حاضر نزديك به 14 شركت در زمينه توليد ميني تيوبر فعال هستند و 10 شركت ديگر از بخش خصوصي نيز در مراحل اخذ مجوز توليد ريز غده سيب‌زميني قرار دارند.

مديركل دفتر سبزي و صيفي در مورد مكانيزم‌هاي حمايتي از توليدكنندگان ريز غده سيب‌زميني ابراز داشت: حمايت از توليد ريز غده سيب زميني در قالب طرح و از طريق كمك‌هاي دولتي و يا پرداخت يارانه پيش‌بيني شده است.

وي با اشاره به اين كه در سال زراعي جاري با پيش‌بيني 18 درصد افزايش و توليد بيش از 5 ميليون تن سيب‌زميني به ركورد جديدي دست خواهيم گفت: نياز سالانه كشور به سيب‌زميني نزديك به 2/4 ميليون تن است كه با حذف عوارض گمركي صادرات سيب‌زميني، مقدار قابل ملاحظه‌اي از اين محصول به صورت تازه يا فرآوري شده صادر خواهدشد.

اين مقام مسئول، روند عملكرد توليد سيب زميني در كشور را رضايت بخش توصيف كرد و اظهار داشت: طي 10 سال اخير متوسط عملكرد سيب زميني از 12 تن در هكتار به 29 تن در هكتار رسيده است.

وي در مورد افزايش قيمت خريد تضميني سيب‌زميني نيز چنين ابراز داشت: با تصويب هيات وزيران، قيمت تضميني هر كيلوگرم سيب‌زميني از 91 تومان به 135 تومان افزايش يافته است كه با توجه به تورم موجود در كشور براي توليدكنندگان ايجاد انگيزه خواهد كرد.

مهندس بحريني با اذعان به اين كه تا پايان برنامه چهارم توسعه، توليد سيب‌زميني بايد به 6/5 ميليون تن برسد، گفت: طي اين مدت ضمن كاهش سطح زيركشت سيب زميني با افزايش عملكرد در هكتار، ميزان برداشت اين محصول هر سال با رشد نسبي همراه خواهد بود.

وي افزود: اكنون قريب به 30 درصد كشاورزان از بذرهاي اصلاح شده استفاده مي‌كنند و چنانچه مصرف بذرهاي اصلاح شده افزايش يابد ميزان توليد سيب‌زميني بالا مي‌رود.

مديركل دفتر سبزي و صيفي در ادامه، سيب‌‌زميني را به لحاظ تغذيه‌اي جايگزين مناسبي براي برخي غلات دانست و بر فرهنگ سازي مصرف اين محصول تاكيد كرد.

وي خاطر نشان ساخت: متوسط مصرف سرانه سيب زميني براي هر فرد در كشورهاي توسعه يافته 150 تا 200 كيلوگرم است در حالي كه در كشور ما اين رقم 45 تا 50 كيلوگرم مي‌باشد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

1387/05/12
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal