427 هزار تن بذر گواهی شده در اختیار کشاورزان کشور قرار می گیرد
همزمان با سراسر کشور کشت پاییزه محصولات کشاورزی از جمله گندم با حضور اسمعیل اسفندیاری پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم کشور در آذربایجان غربی آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، مشاور وزیر و مجری طرح گندم کشور در گردهمایی آغاز کشت پائیزه در آذربایجان غربی که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات و روسای اداره ترویج جهاد کشاورزی شهرستانهای استان در سالن آمفی تئاتر ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برگزار شد، از پیش بینی تولید 12 میلیون و 900 هزار تن گندم در کشور در سال زراعی 95-94 خبرداد.
اسمعیل اسفندیاری پور افزود: بر این اساس 6میلیون هکتار از اراضی کشور زیرکشت گندم پاییزه قرار می گیرد که دو میلیون و 200 هزار هکتار آن به کشت آبی و بقیه به کشت دیم اختصاص خواهد داشت .
وی ادامه داد: برای دسترسی کشاورزان به گندم اصلاح شده و سالم حدود 427 هزار تن بذر گواهی شده تهیه شده که در اختیار کشاورزان کشور قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: 11 هزار تن بذر گواهی شده نیز سهم کشاورزان آذربایجان غربی است که بین کشاورزان توزیع می شود.
اسفندیاری پور اظهار کرد: آذربایجان غربی امسال ششمین استان کشور در رتبه بندی خرید گندم از کشاورزان با افزون بر 472 هزار تن خرید به شمار می رود.
مجری طرح گندم کشور گفت: این استان در بحث تولید بذر نیز عملکرد موفقی داشته است.
وی ادامه داد: بارندگی های سال گذشته این استان مطلوب بوده که این امر عامل مهم خرید خوب گندم و محصول مرغوب تولید شده در استان است.
اسفندیاری پور اضافه کرد: هم اکنون در چهار اقلیم بزرگ و مختلف کشور کشت می شود که شامل اقلیم گرم و خشک جنوب، گرم و مرطوب خزر، معتدل و سرد است که 25 درصد گندم کشور در دو اقلیم گرم و خشک و گرم و مرطوب، 25 درصد در اقلیم معتدل و 50 درصد آن در اقلیم سرد کشور کشت می شود.
وی یادآورشد: کشت پاییزه گندم در اقلیم های مختلف کشور از 20 شهریور ماه آغاز و تا آذرماه تداوم دارد.
8 میلیون تن گندم از کشاورزان کشور خریداری شد
مجری طرح محوری گندم کشور گفت: 8 میلیون و 4 هزارتن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از زمان آغاز برداشت گندم خریداری و در محل های مناسب انبار شده است که در مقایسه با سال گذشته با وجود کاهش 22 درصدی بارندگی ها حدود 20 درصد افزایش یافته است .
اسفندیاری پور ادامه داد: کشت به موقع گندم ، دقت در تنطیم دستگاه های مورد استفاده در کشت و عمق کشت ، توزیع بذر اصلاح شده و متناسب با اقلیم مناطق ، تاثیر مستقیمی در کمیت و کیفیت تولید گندم دارد.
وی درباره بهره وری آب در استان های کشور گفت: آذربایجان غربی ، کرمانشاه و اردبیل در بهره وری آب در مزارع گندم دارای وضعیت مطلوبی هستند.
اسفندیاری پور اضافه کرد: طبق استانداردهای فائو میزان مصرف آب به ازای هر 750 گرم گندم یک متر مکعب است و امسال 32 هزار هکتار از گندمزارهای کشور طبق برنامه پیشنهادی به سیستم های آبیاری تحت فشار تجهیز می شوند.
در ادامه این گردهمایی مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات و روسای اداره ترویج جهاد کشاورزی شهرستانهای استان و یکی از گندمکاران پیشرو به بیان مشکلات و پیشنهادهای خود در راستای افزایش میزان تولید گندم در استان پرداختند.
1394/06/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal