افزایش تولید برنج راهکار کاهش فقر و گرسنگی در جهان
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت:تولید محصولات کشاوزری در ایران در سه دهه اخیر، سه برابر افزایش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز در اجلاس منطقه ای مسئولان کشاورزی و سفیران 10 کشور برنج خیز آسیای مرکزی و غربی گفت : در سه دهه اخیر تولید محصولات کشاورزی در ایران از 25 میلیون تن به بیش از 100 میلیون تن رسیده است.
دکتر اسکندر زند با بیان اینکه برنج یکی از مهمترین محصولات غذایی مصرفی در منطقه آسیای مرکزی و غربی است افزود : پیش بینی می شود مصرف برنج در این مناطق از 9 میلیون تن در شرایط فعلی به 12 میلیون تن در سال 2020 و 16 و نیم میلیون تن در سال 2035 برسد.
وی با اشاره به اینکه با وجود تلاش های بسیار زیاد سازمان خوار و بار جهانی (فائو) برای کاهش فقر و گرسنگی همچنان این موضوع به عنوان بحران اصلی جهان مطرح است گفت : افزایش تولید برنج یکی از راهکارهای حل این مشکل است.
رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه ایران با بهره مندی از شبکه گسترده دانشکده های کشاورزی ، داشتن 20 موسسه تحقیقات کشاورزی با قدمتی بیش از یک قرن و مراکز ترویجی - آموزشی از کشورهای مهم در زمینه تحقیقات است گفت : ایران برای تبادل علمی و تجربی با دیگر کشورها آماده است.
در این اجلاس از کتاب اگرو اکوتوریسم در آسیای مرکزی و غربی رونمایی شد.
ارزیابی و بررسی روند استراتژیک برنج در منطقه آسیای مرکزی و غربی و پیشنهاد موافقت نامه همکاری مشترک با رویکرد جدید ، گزارش دستاورد مرکز و معرفی ظرفیت‌ها و چگونگی توسعه همکاری‌ها، اقدامات و برنامه‌های آتی توسعه برنج در آسیای مرکزی و غربی ، افزایش سطح آگاهی عمومی، اطلاع رسانی برای اهمیت جایگاه و فعالیت اولین مرکز منطقه‌ای برنج جهان در ایران و اهداف و رسالت آن چگونگی بهبود و ارتقای تولید، تجارت و سطح مکانیزاسیون با توسعه فناوری صنعت برنج منطقه همفکری پیرامون نحوه مشارکت و همکاری موثر کشورهای عضو از اهداف اجلاس بین‌المللی- منطقه‌ای برنج آسیای مرکزی و غربی است.
سفرا و مسئولین ارشد کشاورزی کشورهای ایران، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، عراق و قزاقستان ، نمایندگان سازمان همکاری‌های توسعه اقتصادی (اکو)، بانک توسعه اسلامی (آی دی بی)، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی جمهوری اسلامی ایران، اعضای کمیته مدیریت فنی برنج آسیای مرکزی و غربی و جمعی از محققین کشاورزی در این اجلاس دو روزه حضور دارند.
مرکز منطقه‌ای بین‌المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی (RRTC-CWA) به عنوان اولین مرکز منطقه‌ای با حمایت موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج (IRRI) و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاروزی (AREEO) ، در سال 1390 با مرکزیت رشت تأسیس شد.
افتتاح ساختمان جدید مرکز بین‌المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی
ساختمان جدید مرکز بین‌المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی امروز در رشت افتتاح شد.
در مراسم افتتاح این ساختمان دکتر زند سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ، آقای نجفی استاندار گیلان و نمایندگانی از 10 کشور عضوء حضور داشتند. برای ساخت مرکز بین‌المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی 17 میلیارد ریال هزینه شد که 12 میلیارد ریال آن از منابع استانی در سال‌های 93 و 94 تأمین شد.
ساخت این مرکز از سال 1390 در زمینی به مساحت 9 هزار متر مربع و با 850 متر مربع زیربنا آغاز شد.
در مرکز بین‌المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی پژوهشگران کشورهای عضو در خصوص توسعه همکاری‌ها، اقدامات و برنامه‌های بهبود تولید برنج به تبادل تجربیات و تحقیقات می‌پردازند.
همچنین در حاشیه‌ افتتاح ساختمان این مرکز یادداشت تفاهم نامه نحوه‌ اجرای همکاری‌های مشترک کشور‌های عضو به امضای استاندار گیلان ، معاون وزیر جهاد کشاورزی سفرا و نمایندگان کشورهای عضو رسید.
ایران، افغانستان، ایران، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان و آذربایجان عضوء مرکز بین‌المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی هستند.

1395/03/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal