توزیع 4350 اصله نهال خرما به روش کشت بافت در جنوب کرمان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از توزیع 4 هزار و 350 اصله نهال نخیلات به روش کشت بافت در بین کشاورزان این منطقه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی منطقه جیرفت و کهنوج، سید یعقوب موسوی اظهار داشت: در راستای توسعه باغهای نخیلات با ارقام خشک و نیمهخشک که قابلیت صادرات به بازارهای اروپایی را دارند، 4 هزار و 350 اصله نهال به روش کشت بافت در بین کشاورزان توزیع شد.
وی بیان داشت: بر این اساس 3 هزار اصله نهال پیارم و یکهزار و 350 اصله نهال زاهدی که به صورت کشت بافت در محیط آزمایشگاه تکثیر شده در جنوب کرمان بین باغداران توزیع کردیم.
موسوی با اشاره به این که کشت بافت یکی از روشهای نوین تکثیر گیاهان به صورت آزمایشگاهی است، تصریح کرد: این نهالها در مراکز آزمایشگاهی شهرستان کرج تولید شدهاند.
وی با اشاره به مزایای تکثیر نهال توسط این روش نسبت به روشهای سنتی افزود: تکثیر نهال عاری از بیماری، یکنواختی نهالهای تکثیر شده و نگهداری طولانی گونههای ارزشمند از جمله مزایای روش کشت بافت است.
موسوی عنوان کرد: درصد بالای گیرایی نهال در زمین اصلی "بیش از 97 درصد"، امکان تکثیر در تمام طول سال و کاهش هزینهها و مدت زمان تولید نهال از دیگر مزایای این روش به شمار میرود. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با تأکید بر این که امروزه باید به سمت کاشت محصولات صادراتی حرکت کنیم، ادامه داد: با توجه به این که جنوب کرمان یکی از نقاط مستعد کشاورزی کشور است، میتوان با افزایش کاشت محصولات صادراتی اقتصاد کشاورزی را بهبود و کشاورزان را به سمت تولید این محصولات سوق داد.
وی گفت: اما باید این نکته را مد نظر قرار داد که ارقام موجود در منطقه عمدتاً از گروه خرمای تر بوده که در بازارهای جهانی کمتر مورد پسند است، زیرا خرمای خشک علاوه بر قابلیت نگهداری بهتر با قیمت چند برابر به فروش میرسد.
موسوی اضافه کرد: از این گروه میتوان واریتههای دیری، توری، زاهدی و پیارم را نام برد که کاملاً با مناطق جنوب کرمان سازگاری دارند.
وی اظهار داشت: جنوب استان کرمان با سطح زیر کاشت 31 هزار و 500 هکتار نخیلات رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.
این مسوول، متوسط عملکرد این محصول را 6.6 تن در هر هکتار ذکر و خاطرنشان کرد: در مجموع بیش از 189 هزار و 500 تن محصول خرما از نخیلات جنوب کرمان برداشت میشود که رتبه اول کشور را نیز از نظر تولید دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ادامه داد: بیشترین ارقام کاشت شده در این منطقه مضافتی با 12 هزار و 600 هکتار، کلوته با 7 هزار و 875 هکتار، مرداسنگ با 4 هزار و 725 هکتار هستند و سایر ارقام نیز در سطح 6 هزار و 300 هکتار کشت میشوند.
1394/09/07
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal