آيين نامه واگذاري اراضي شيبدار براي توسعه باغ ها توسط هيات وزيران تصويب شد

وزير جهاد كشاورزي از تصويب آيين نامه واگذاري اراضي شيبدار براي احداث و توسعه باغات توسط هيات وزيران ، خبر داد.

به گزارش ايرنا، مهندس محمدرضا اسكندري در نشست رييس، معاونان و مديران ستادي و استاني سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور، با بيان آنكه اين آيين نامه به تازگي در نشست هيات وزيران تصويب شده است، بر لزوم واگذاري اين اراضي در چارچوب ضوابط تاكيد كرد.

به گفته وي، اين گونه اراضي بايد در اختيار افراد بومي واجد شرايط قرار گيرد و از نفوذ افراد متمول و زمين خوار در اين مناطق جلوگيري شود. مهندس اسكندري در ادامه تصريح كرد: سازمان جنگل‌ها نبايد زمين خواران و... را رها كرده و سراغ افرادي برود كه زندگي آنان به فعاليت در باغ وابسته بوده و از طريق چند اصله درخت امرار معاش مي‌كنند. ضمن آنكه با واگذاري حق بهره برداري به اين افراد، مي‌توان از منابع طبيعي نيز محافظت كرد.

وزير جهاد كشاورزي همچنين با تاكيد بر لزوم مديريت صحيح در عرصه‌هاي منابع طبيعي، اظهار داشت: حفظ جنگل به اين معنا نيست كه هيچ كسي حق ورود به جنگل نداشته باشد ، بلكه با هدايت و مديريت مناسب مي‌توان ضمن جلوگيري از تخريب اين عرصه‌ها و انجام فعاليت‌هايي نظير توسعه زراعت چوب، محيط مناسبي را نيز براي گردشگران فراهم كرد.

وي با بيان آنكه كشور به چوب نياز دارد، افزود: بخشي از چوب مورد نياز هم اكنون از طريق واردات تامين مي‌شود كه اين امر به دليل مسايل قرنطينه اي زمان بر است ، در حالي كه با توسعه زراعت چوب مي‌توان نياز كشور را تامين كرد.

مهندس اسكندري همچنين با اشاره به ضعف فعاليت‌هاي تبليغي در مجموعه وزارت جهاد كشاورزي و از جمله سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري به عنوان يكي از سازمان‌هاي وابسته به اين وزارتخانه، گفت: برخي رسانه‌ها با استفاده از اين ضعف، مواردي نظير آتش سوزي در بخشي از عرصه‌هاي منابع طبيعي را درشت نمايي كرده و و عملكردها را زير سوال مي‌برند.

وي با بيان آنكه انتظار مي‌رود در كنار پرداختن به اين موارد، نكات مثبت و فعاليت‌هاي انجام گرفته نيز مورد توجه قرار گيرد، تحقق اين امر را متوجه روابط عمومي دانست و تصريح كرد: ضعف موجود در زمينه اطلاع رساني در مجموعه وزارت جهادكشاورزي بايد برطرف شود.

وي بهره برداري از يكهزار پروژه مربوط به منابع طبيعي در هفته جهاد كشاورزي امسال را با صرف اعتباري حدود يك تريليون و ‪۵۰۰ميليارد ريال، از مواردي دانست كه در روزهاي اخير كمتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت ، در حالي كه اين پروژه‌ها زمينه را براي كنترل نزولات و استحصال حدود ‪۱۵۰ ميليون متر مكعب آب، تثبيت شن‌هاي روان در سطح ‪۵۰هزار هكتار، پوشش عمليات آبخيزداري در سطح ‪۷۰۰هزار هكتار، انجام عمليات بيولوژيك شامل نهالكاري، بذرپاشي و كپه كاري در سطح ‪۴۰هزار هكتار، جنگلكاري، ايجاد فضاي سبز و توسعه زراعت چوب در سطح حدود ‪۵۳هزار هكتار و نيز واگذاري ‪۷۰ هزار هكتار اراضي دولتي براي اجراي طرح‌هاي عمراني و كشاورزي را فراهم كرده است.

وزير جهاد كشاورزي در ادامه يكي از عوامل بروز و گسترش آتش سوزي‌ها در عرصه‌هاي منابع طبيعي بويژه مناطق جنگلي را افزايش حضور مردم در اين مناطق در برخي از ايام سال و فقدان يگان هوايي اطفاي حريق عنوان كرد و گفت: با وجود پيگيري‌هاي صورت گرفته در سال گذشته، تاكنون اعتباري در اين خصوص تامين نشده است ، اما تلاش مي‌كنيم در سال جاري دستكم بالگرد و يا هواپيماي گشت مورد نياز را از محل اعتبارات خشكسالي تامين كنيم.

وي يكي از راه‌هاي جلوگيري از آتش سوزي در عرصه‌هاي منابع طبيعي را ايجاد محيطهاي مناسب براي استراحت مردم و گردشگران به منظور هدايت آنان به اين محيطها و جلوگيري از پراكنده شدن گردشگران در عرصه‌هاي منابع طبيعي دانست و اظهار داشت: تحقق اين امر مستلزم همكاري سازمان‌هاي گردشگري و جنگل ها، مراتع و آبخيزداري است.

وي با بيان آنكه فعاليت‌هاي مربوط به منابع طبيعي بويژه زراعت چوب، تبديل اراضي كم بازده به باغ و توسعه باغات در اراضي شيبدار و نيز اجراي پروژه‌هاي آبخيزداري بايد با سرعت بيشتري پيگيري شود، لازمه اين امر را تخصيص اعتبارات بيشتر دانست و گفت: در اين خصوص، لايحه‌اي از حدود ‪۱/۵سال پيش براي توسعه فعاليت‌هاي آبخيزداري و تامين و توليد آب تهيه شده است كه اميدواريم با تصويب نمايندگان مجلس، اين لايحه در آينده نزديك به تصويب برسد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir

pr@agri-jahad.ir

1387/04/03
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal