32 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: طی 5 سال اخیر، حدود 32 هزار هکتار از اراضی استان کرمانشاه به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی کرمانشاه، مهندس علی‌اشرف منصوری با بیان این که در راستای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی، کارهای اساسی در دستور کار این سازمان قرار گرفته است، گفت: طی سال‌های اخیر، حدود 32 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار مجهز شده‌اند.

وی مهمترین عوامل کاهش آب‌های زیرزمینی، سطحی و تالاب‌ها در استان کرمانشاه را خشکسالی مداوم سال‌های اخیر، برداشت بی‌رویه و عدم بهره‌وری مصرف آب اعلام کرد.

این مسوول افزود: سازمان جهاد کشاورزی به منظور افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی برنامه‌ها و پروژه‌های مختلفی را اجرا کرده و یا در دست اقدام دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه، از اقدام دولت تدبیر و امید برای تهیه لایحه الگوی کشت و ارایه آن به مجلس خبر داد و تصریح کرد: در راستای کاهش مصرف آب در اراضی کشاورزی در 2 سال اخیر، کشت ذرت به عنوان محصولی با نیاز آبی بالا به نصف رسیده و به حدود 24هزار هکتار کاهش یافته و به جای آن محصولاتی همچون کلزا، آفتابگردان و... با راندمان آبیاری بالاتر و توجیه اقتصادی مناسب‌تر نسبت به ذرت به عنوان کشت جایگزین به کشاورزان معرفی شده است.

وی افزود: در سال 92 سطح زیر کشت ذرت استان حدود 44 هزار و500  هکتار بود، اما با اطلاع‌رسانی که از طریق این سازمان و شرکت آب منطقه‌ای به ‌عمل آمد در دو سال اخیر سطح زیر کشت ذرت به شدت کاهش یافت.

منصوری در ادامه با اشاره به چرایی مصرف بیشتر آب در بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها، تصریح کرد: طبیعی است که در همه دنیا مصرف آب در بخش کشاورزی بیشتر بوده و نمی‌توان آن را تعطیل کرد، زیرا اصلی‌ترین نیاز هر جامعه‌ای تامین غذا بوده و تمام این نیاز از بخش کشاورزی تامین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی اقدامات متعددی را انجام داده‌ایم از جمله برای مهار آب‌های سطحی در نظر داریم در سال جاری سیستم‌های نوین آبیاری را در 18 هزار هکتار از اراضی پایین‌دست سدهای استان اجرایی کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: این استان در اجرای شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایین‌دست سدها پیشرو بوده و هم‌اکنون استان به یک کارگاه بزرگ اجرایی در این زمینه تبدیل شده است.

منصوری در ادامه با اشاره به پیگیری اجرای طرح سامانه ‌گرمسیری به عنوان یک پروژه مهم و تاثیرگذار در تولید و ایجاد اشتغال گفت: به زودی فعالیت‌ها در پایین دست شبکه‌های اصلی سامانه گرمسیری برای احیای اراضی ملی و تبدیل اراضی دیم به آبی آغاز می‌شود که اجرای این طرح‌ها باعث افزایش راندمان در محصولات کشاورزی می‌‌شود.

وی با اشاره به این که بخش عمده‌ای از فعالیت‌های پیشگیرانه برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی نیازمند هزینه کردن منابع اعتباری زیاد است، افزود: برای اجرای طرح‌های آب و خاک، سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه منابع تسهیلاتی و اعتباری خوبی برای تسریع در این پروژه‌ها به ‌کار گرفته و کشاورزان را برای بهینه‌سازی مصرف آب حمایت می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به اهمیت کشت‌های گلخانه‌ای در بهره‌برداری درست از منابع آبی گفت: توسعه وسیع کشت‌های گلخانه‌ای در دستور کار این سازمان بوده و در این خصوص دو شهرک کشاورزی در حال ایجاد و 8 شهرک دیگر نیز در دست مطالعه است.

وی گفت: همه باید در زمینه برون‌رفت از بحران آب به عنوان یک وظیفه عمل کرده و تلاش کنیم منابع آب به عنوان ذخایری ارزشمند درست مصرف شود.


1394/05/19
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal