راه های توسعه همکاری های تحقیقات کشاورزی ایران و 7 کشور آفریقایی(ایگاد) بررسی شد

به منظور تبادل تجربه و توسعه همکاری های تحقیقاتی میان جمهوری اسلامی ایران و 7 کشور آفریقائی ، آقای محبوب معالیم  دبیرکل سازمان بین الدولی توسعه (ایگاد) با دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ستاد سازمان تحقیقات دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان تات،در این دیدار دکتر زند با معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌ها درحوزه‌های تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی علاقمندی خود را برای همکاری با ایگاد ابراز داشت و با اشاره به  دانش و دستاوردهای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در زمینه بذر و نهال، شیلات، دام و طیور، آب و خاک ،این دستاوردها را زمینه مناسبی برای همکاری ها و تعمیق روابط عنوان کرد.

وی سپس به تجربه ها  و دستاوردهای ایران در زمینه خشکی و خشکسالی و امکان انتقال آن به کشورهای عضو ایگاد اشاره کرد و امکان تربیت دانشجویان در رشته‌های علمی و کاربردی کشاورزی و آموزش‌های کوتاه مدت را از دیگر محورهای قابل ارائه از طرف ایران بیان داشت.

آقای محبوب معالیم هم با ابراز تشکر از ایجاد فرصت برای این دیدار همه محورهای ذکر شده توسط ریاست سازمان را نیازهای ایگاد اعلام داشت. وی  منطقه را دارای مشکلات عدیده از جمله خشکسالی، بیماری‌، فقر و همچنین تروریسم دانست و به ضرورت استفاده از تجربه های ایران در همه زمینه ها خصوصا خشکسالی و آموزش تاکید کرد. نخست وزیر اتیوپی تبادل اطلاعات بین کشورها را از اصلی‌ترین محورهای کاری ایگاد اعلام کرد و از ریاست سازمان برای حضور در اجلاس راهبری سال آتی ایگاد و ارائه سخنرانی در آن دعوت کرد.

آقای محبوب معالیم از سال 2008 تاکنون دبیرکل سازمان بین‌الدولی توسعه (ایگاد) می‌باشد. ایگاد از 7 کشور آفریقایی سودان، سودان جنوبی، جیبوتی، اتیوپی، اوگاندا، کنیا و سومالی تشکیل شده است و ریاست دوره‌ای آن را یکی از کشورهای عضو عهده‌دار است. موضوع امنیت غذایی و حفظ محیط زیست از اولویت‌های اصلی این سازمان در کنار فعالیت‌های انسان‌دوستانه و توسعه زیر ساخت‌های اقتصادی می‌باشد.

1393/10/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal