بهره گيري از مشاركت مردمي در مديريت منابع طبيعي و حفاظت از جنگل ها

معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور در جمع مديران منابع طبيعي كشور در مشهد مقدس گفت: برنامه‌هاي توسعه‌اي متناسب با اهداف زيست محيطي نبوده و نتوانستيم براي منابعي كه در اختيار داشتيم به گونه‌اي برنامه‌ريزي كنيم كه نسل موجود و آينده از آن استفاده كند.

به گزارش روابط عمومي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور ، خداكرم جلالي اظهار داشت: مديريت به معناي توجه به اولويت‌هاست و منابع و امكانات ما محدود است بنابراين مي‌طلبد كه در اين مسائل دقت نظر بيشتري داشته باشيم.

آقاي جلالي ادامه داد: با مجموعه مسائلي كه ما در حوزه منابع طبيعي داريم نمي‌توان به شكل انتزاعي برخورد كرد بلكه بايد مسائل ديگر از جمله فرهنگي ، اجتماعي وا قتصادي را در نظر بگيريم.

وي با بيان اينكه در برنامه‌ دولت‌هاي قبل و دولت جديد جايگاه اين موضوعات متفاوت است، گفت: در دولت جديد برنامه‌هاي ما بر مبناي حفاظت به عنوان يكي از موضوعات مهم منابع طبيعي و جنگل هاست زيرا جنگل‌ها به عنوان لنگر محيط زيست  بايد مورد توجه قرار داده شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي مشاركت‌ مردمي را يكي از حلقه‌هاي مفقوده و ضعيف در مديريت منابع طبيعي قلمداد كرد و افزود: در بحث مشاركت‌هاي مردمي هنوز مدل‌هاي موفقي نداريم كه بتوانيم آن را ترويج دهيم.

وي ادامه داد: منابع انساني سازمان به عنوان مهم‌ترين سرمايه‌اي است كه در خدمت سازمان قرار دارد، بنابراين بايد با انگيزه مناسب براي اين كار آماده شويم و نارسايي‌هايي كه در اين زمينه داريم را برطرف كنيم.

رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور با اشاره به اينكه در اين زمينه مشكلات عديده‌اي داريم زيرا موضوع حاكميتي است و اهميت دارد، افزود: در كشور ما مديريت جامع و آمايش زمين به خوبي صورت نگرفته است.

جلالي با اشاره به بحث خشكيدگي زاينده‌رود و درياچه اروميه گفت: ما از منابع آبي درست استفاده نكرده‌ايم و متأسفانه 10 ميليارد مترمكعب در اين خصوص بيلان منفي داريم.

وي در خصوص نارسايي امكانات گفت: در دو، سه سال اخير كمبودهايي در منابع اعتباري پيش آمده و منابع اعتباري ما متأسفانه بسيار ناچيز است.

جلالي در خصوص گياهان دارويي گفت: از 8 هزار گونه گياهي 7 هزار گونه گياهان دارويي است كه در كشور ما حداكثر 300 گونه آن شناسايي شده و تنها 100 گونه آن استفاده مي‌شود.

وي با بيان اينكه گياهان دارويي مي‌توانند ثروتي براي ما ايجاد كند، افزود: كشور ما كشور نمونه‌اي است كه از 13 اقليم شناخته شده دنيا 11 اقليم در آن وجود دارد بنابراين كشور ما جزو كشورهاي درجه يك است و ما مسئوليم آن را حفظ و نگهداري كنيم.

 

1392/12/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal