افزايش 11 ميليون تني ظرفيت فرآوري محصولات كشاورزي در دولت نهم

 

معاون آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي گفت: ظرفيت فرآوري صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي در چهار سال نخست اجراي برنامه پنجساله چهارم كشور 10 ميليون و 955 هزار تن افزايش يافته است. دكتر"فريد اجلالي" در گفت و گو با ايرنا، افزود: اين در حالي است كه در طول برنامه دوم توسعه كشور فقط يك ميليون و 5 هزار تن و برنامه سوم توسعه كشور فقط سه ميليون و 568 هزار تن ظرفيت جديد فرآوري محصولات كشاورزي در كشور ايجاد شده بود.

اجلالي با بيان آنكه عملكرد وزارت جهاد كشاورزي در دولت نهم بيانگر رشد چشمگير شاخص هاي زيربخش آب و خاك و صنايع در مقايسه با دوره هاي گذشته است، اظهار داشت: در زمينه تامين ماشين هاي كشاورزي، در طول چهار سال نخست اجراي برنامه پنج ساله چهارم كشور 90 هزار و 164 دستگاه تراكتور، كمباين و تيلر در اختيار بخش كشاورزي قرار گرفته است كه اين ميزان در برنامه دوم 17 هزار و 495 دستگاه و برنامه سوم 76 هزار و 389 دستگاه بوده است.

معاون آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي همچنين از رشد اجراي عمليات آبياري تحت فشار در دوره فعاليت دولت نهم خبر داد و گفت: مقايسه عملكرد طرح اجراي سامانه هاي آبياري تحت فشار در طول برنامه هاي اول تا چهارم توسعه كشور بيانگر آن است كه اجراي اين سامانه از متوسط سالانه 13 هزار و 300 هكتار در برنامه اول به 40 هزار و 700 هكتار در برنامه دوم، 43 هزار و 191 هكتار در برنامه سوم و سالانه 67 هزار و 803 هكتار در برنامه چهارم افزايش يافته است.

اجلالي افزود: ميزان آبدهي طرح احيا و مرمت قنوات در برنامه هاي اول تا چهارم نيز از صفر در برنامه اول به 178 ميليون مترمكعب در برنامه دوم، 850 ميليون مترمكعب در برنامه سوم و 712 ميليون مترمكعب در چهار سال نخست اجراي برنامه چهارم افزايش يافته است.

به گفته اجلالي، عملكرد طرح اجراي شبكه هاي فرعي آبياري و زهكشي نيز نشان مي دهد كه در برنامه اول 18 هزار و 200 هكتار، برنامه دوم 31 هزار و 100 هكتار، برنامه سوم 68 هزار و 124 هكتار و چهار سال نخست برنامه چهارم 83 هزار و 933 هكتار از اراضي كشاورزي زير پوشش اين طرح قرار گرفته است. اين مقام مسئول تغيير رويكرد عرضه محور به مديريت همزمان عرضه و تقاضا را از دستاورد هاي مهم برنامه چهارم در بخش مديريت منابع آب دانست و گفت: مديريت كلان آب در كشور پيش از فعاليت دولت نهم برق محور بوده كه در دولت نهم به مديريت كشاورزي محور تغيير يافته است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/03/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal