مجتمع انبارهای ذخیره‌سازی کود و بذر در اردبیل احداث می‌شود

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور از احداث نخستین و بزرگترین مجتمع انبارهای ذخیره‌سازی کود و بذر در آینده‌ای نزدیک در استان اردبیل خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل، علیرضا ولی در دیدار با مسوولان این سازمان، گفت: به علت کمبود فضای انباری در استان، احداث این مجتمع به منظور ذخیره‌سازی کود و بذر در زمینی به مساحت 7 هکتار و با ظرفیت 20هزار تن در اراضی دشت مغان (پارس‌آباد) در آینده نزدیک توسط شرکت خدمات حمایتی انجام می‌شود.

وی افزود: بعد از احداث این مجتمع، استان اردبیل توان حمایت از کشاورزان استان‌های همجوار را نیز خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور با بیان این که استان اردبیل به عنوان استان پیشرو در زمینه تامین و تدارک کود مورد نیاز کشاورزان است، اظهار داشت: طبق سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی حمایت از بخش‌های خصوصی در چنین استان‌هایی از سیاست دولت تدبیر و امید است.

وی افزود: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، مسئولیت تامین بذر، کود، سم و ماشین‌آلات کشاورزی را بر عهده دارد که دولت  قسمتی از خدمات را به بخش‌های خصوصی واگذار کرده و  به جز کودهای پتاسه مانند کود سولفات پتاسیم، بخش اعظم  کود مورد نیاز کشاورزان، از مراکز پتروشیمی فعال داخل کشور تامین می‌شود.

این مسوول با بیان این که در سال 94 کود مورد نیاز کشور، بالغ بر 4 میلیون و 750 هزار  تن است، خاطرنشان کرد: در زمینه تولید کود 3 هزار و 800 کارگزار در سطح کشور فعال می‌باشند.

ولی تصریح کرد: این شرکت به صورت پایلوت و الگو در تعدادی از استان‌های کشور در قالب طرح‌های ترویجی و به منظور ایجاد تعادل در نحوه و میزان مصرف کود، طرحی را اجرا می‌کند که معاونت بهبود تولیدات گیاهی بایستی در بعضی از آیتم‌های تخصصی و شاخص‌های عملی به ویژه در حوزه مکانیزاسیون آسیب‌شناسی‌های لازم را به عمل آورد.

وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های عملی ما، وارد کردن مکانیزاسیون کشاورزی و تکنولوژی به کشور است کما اینکه با شرکت هپکو که در جهان جزو شرکت های با برند بین‌المللی است، در این زمینه تفاهم‌نامه‌هایی را منعقد کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور یادآور شد: در سال گذشته، سه گروه کودی مشتمل بر 5 نوع کود روانه بازار مصرف شد که در سال 94 با سعی و اهتمام مسوولان، هفت گروه کودی مشتمل بر 25 نوع کود بر حسب نیاز خاک‌های کشور تولید شده که نسبت به سال گذشته از تنوع بالایی برخوردار است.

وی افزود: دولت تدبیر و امید در راستای حمایت از کشاورزان و تولید کنندگان هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت کودهای شیمیایی مورد نیاز کشاورزان ندارد.

مهندس عدیل سروی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در این دیدار، با تقدیر از تلاش‌های شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور در استان، گفت: در سال زراعی گذشته، علی رقم خشکسالی‌ها و کمبود آب، خوشبختانه در تامین بذور مورد نیاز کشاورزان استان به ویژه گندم‌کاران مشکلی نداشته‌ایم.

وی افزود: در سال زراعی جدید نیز امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در تامین بذور مورد نیاز هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل با بیان این که 62 هزار هکتار از اراضی دیم با ایجاد شبکه‌های مدرن آبیاری به آبی تبدیل خواهد شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود میزان تولیدات کشاورزی استان که در حال حاضر 3 میلیون و 850 هزار تن است، بیش از یک میلیون و 400 هزار تن در طول برنامه ششم توسعه به تولیدات فعلی افزوده شود.

وی ارزش ریالی فعلی محصولات کشاورزی استان را 4000 میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: 28 درصد تولید ناخالص استان در این بخش می‌باشد که در حدود 36 درصد اشتغال بهره‌برداران در بخش کشاورزی است.

سروی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 58 نوع محصول در استان تولید می‌شود که با وجود فعالیت گسترده بخش‌های تحقیقاتی، آموزشی و ترویجی با محوریت انتقال آخرین یافته‌های تحقیقاتی و دانش و فنون کشاورزی، در 10 نوع محصولات کشاورزی در استان رتبه‌‍های زیر 10 را به خود اختصاص داده‌ایم به طوری که بیش از یک سوم عسل کشور توسط زنبورداران این استان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: در تولید سیب زمینی و عدس نیز به ترتیب رتبه‌های دوم و اول را دارا هستیم و در کلزا به عنوان دانه روغنی در کشور رتبه دوم را کسب کرده‌ایم .

1394/03/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal