صرفه جویی 6.4 میلیارد متر مکعبی مصرف آب با اجرای سامانه های نوین آبیاری در 1.4 میلیون هکتار از اراضی
طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری در مزارع کشاورزی یکی از طرح های مهم و جدی وزارت جهاد کشاورزی است که دولت و کشاورزان برای گسترش آن کمر همت بسته اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی  به نقل از موج، مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی در قزوین گفت: تا به امروز یک میلیون و 440 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تحت پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار گرفته اند که از این طریق سالانه 6.4 میلیاردمتر مکعب آب در مزارع صرفه جویی می شود.
عباس زارع با اشاره به اینکه یکی از روشهای افزایش بهره وری آب در کشور اجرای طرح های نوین آبیاری است، افزود: با این روش می توان تا 4 هزار و 400 متر مکعب مصرف آب در هر هکتار را کاهش داد و حدود 25 درصد از مصرف کود و سم کاست علاوه بر آن 30 درصد راندمان تولید محصول نیز افزایش خواهد یافت.
زارع ادامه داد: به عنوان مثال مزارع ذرت موجود در قزوین به روش بارانی در هر هکتار به هشت تا نه هزار متر مکعب آب نیاز داشته اند اما با اجرای طرح آبیاری نوین این میزان به پنج هزار و 500 متر مکعب کاهش یافت.
وی اظهار کرد: یکی از برنامه های وزارتخانه تجهیز تمام اراضی کشاورزی بالقوه کشور تا 10 سال آینده به سامانه های نوین آبیاری است. برای این منظور مجلس شورای اسلامی مبلغ 1217 میلیارد تومان در سال جاری اختصاص داد اما با توجه به تعداد کشاورزان متقاضی برآورد می شود حداقل این مبلغ باید 3 هزار میلیاردتومان باشد.
مشاور وزیر و مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری گفت: امیدواریم با همکاری وزارت نیرو بتوانیم طرح های نوین آبیاری را در کل کشور اجرا کنیم که این طرح ها علاوه بر افزایش راندمان محصولات و کاهش مصرف آب از نظر اقتصادی برای کشاورزان نیز سود بیشتری به همراه خواهد داشت.
1394/07/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal