بررسي طرح بسته بندي مرغ در 3 استان كشور به زودي نهايي مي شود

رئيس سازمان دامپزشكي كشور گفت: طرح بسته بندي مرغ براي سه استان سيستان و بلوچستان، بوشهر و تهران در حال نهايي شدن است و به زودي تعيين تكليف مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر مجتبي نوروزي در نشستي با خبرنگاران گفت: در سطح كشور حدود 80 ميليون راس دام سبك، حدود 8.5 ميليون راس گاو،7 هزار واحد پرورش آبزيان و ميگو و 20 هزار فارم پرورش طيور وجود دارد كه داراي بيماري هاي مشتركي ميان انسان و دام هستند.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، بيان كرد: در سال گذشته به منظور مبارزه با بيماري فوق حاد طيور در گمركات و پستهاي قرنطينه اي بالغ بر678 هزار و 516 كاميون و وسيله نقليه حاوي فرآورده هاي خام دامي ضد عفوني شده است.

وي افزود: در سال گذشته از60 هزار جمعيت طيور كشور نمونه برداري به عمل آمد و نتايج حاصل از آن ايران را به عنوان كشوري الگو در رابطه با مبارزه با اين بيماري در منطقه تبديل كرده است.

نوروزي عنوان كرد: در حوزه كشتارگاه هاي كشور بالغ بر180 واحد كشتارگاه صنعتي طيور در كشور وجود دارد كه اين كشتارگاه ها به عنوان مراكز كنترلي سازمان عمل مي كنند.

وي اظهارداشت: در 28 استان كشور بسته بندي مرغ عملياتي شده و در صورت تامين امكانات اين طرح در استانهاي سيستان و بلوچستان، تهران و بوشهر نيز وارد مراحل اجرايي مي شود.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور افزود: با وجود اينكه آمادگي ضربتي سازمان دامپزشكي كشور براي اجراي طرح بسته بندي در تهران فراهم شدن شرايط  بسته بندي در اين استانها الزامي است، زيرا اگر يخچالها از برودت لازم برخوردار نباشند و يا هماهنگي ميان بخشي به درستي صورت نگيرد اين طرح غير قابل اجرا مي شود.

وي با بيان مطلب فوق، تصريح كرد: در هر صورت بررسي طرح بسته بندي گوشت مرغ در استان تهران در حال نهايي شدن است كه اين طرح در ابتدا در كشتارگاه هاي اطراف استان آغاز خواهد شد و سپس در استان عملياتي مي شود.

نوروزي با اشاره به وجود حدود 60 واحد كشتارگاه صنعتي دام و حدود 600 واحد كشتارگاه سنتي دام در كشور، بيان كرد: در سال گذشته برنامه ساماندهي كشتارگاه دام و طيور در برخي از استانهاي كشور اجرايي شد و هم اكنون در ساير استانها در حال اجرا است، ضمن اينكه در اين سال در راستاي ارتقاي سطح بهداشت گوشت بازنگري ميكروبي و شيميايي فرآورده هاي خام دامي با همكاري موسسه استاندارد انجام و به استانها ابلاغ شده است.

وي با اشاره به افزايش واكسيناسيون در جمعيت دامي در سال گذشته، افزود: با اعمال نظارت بر كارخانجات توليدكننده دارو و سم در صدد هستيم كمترين ميزان سموم را در سال جاري داشته باشيم.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور با بيان اينكه بالغ بر 10.5 ميليون تن فرآورده خام در سطح 60 هزار مركز در سطح كشور عرضه مي شود، گفت: بيماري شاربون گاوي در سال گذشته از 38 مورد سال 85 به 19 مورد كاهش يافت، ضمن اينكه شاربون گوسفندي از 274 مورد سال 85 به 68 مورد در سال گذشته كاهش يافته است؛ لذا در صدد هستيم در سالجاري به سمت قطع واكسيناسيون اين بيماري حركت كنيم.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

1387/01/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal