توافق با وزارت کشور برای جلوگیری از عرضه شیر خام فله ای و فعالیت کشتارگاه های غیرصنعتی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای رعایت بهداشت عمومی و سلامت جامعه و جلوگیری از بروز بیماری های دامی در انسان، عرضه شیرفله ای متوقف می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، مهدی خلج در حاشیه بیست و نهمین دوره تجلیل از کشاورزان نمونه ملی بخش کشاورزی کشور در جمع خبرنگاران ، افزود: تلاش داریم با تشدید نظارت بر اماکن عرضه شیر فله ای از توزیع و فروش این محصول جلوگیری کنیم.

وی اظهار داشت: بنابراین در راستای جلوگیری از عرضه شیر خام فله ای و فعالیت کشتارگاه های غیرصنعتی توافقنامه ای با وزارت کشور به امضا رسیده که بزودی به استانداران و شهرداری های سراسر کشور ابلاغ می شود.

وی تصریح کرد: تلاش داریم به صورت تدریجی از فعالیت کشتارگاه های غیرصنعتی (سنتی) جلوگیری کرده و موجبات رونق کشتارگاه های صنعتی را فراهم کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشتارگاه های صنعتی را پایگاه اقتصادی برشمرد و افزود: کشتارگاه های صنعتی پالایشگاه منبع تامین بهداشت عمومی و گوشت قرمز مورد مصرف مردم هستند که باید روند فعالیت آنها تسهیل شود تا این مراکز رونق بیشتری پیدا کنند.

وی اضافه کرد: این توافقنامه بر تشدید نظارت های سازمان دامپزشکی بر تمام کشتارگاه ها و اماکن عرضه و مراکز فرآورده های خام دامی تاکید دارد.

خلج از تعطیلی تمام کشتارگاه های سنتی در استان گیلان خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون استان گیلان به عنوان نخستین استان کشور، گوشت قرمز مورد نیاز خود را از کشتارگاه های صنعتی تامین می کند و تمام کشتارگاه های سنتی این استان تعطیل شده است و این امر در حال تعمیم به تمام استان های کشور است.

وی تاکید کرد: تبدیل کشتارگاه های سنتی به کشتارگاه های صنعتی در تمام استان های کشور در حال انجام است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره کنترل بیماری مشمشه در کشور نیز گفت: این بیماری به دلیل جابه جایی کالاها و حیوانات رخ می دهد و درکشور ما نیز وجود داشته است.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از سال 1375 برای مبارزه با این بیماری تلاش شده، هرچند در سال 87 با کنترل مرزهای غربی کشور روند مبارزه با بیماری مشمشه بهبود یافته است.

وی بیماری مشمشه را یکی از بیماری های مخاطره انگیز برای انسان برشمرد و افزود: بنابراین از ورود این بیماری با کمک نیروی انتظامی و استانداری های شهرهای مرزی با شمال عراق و ترکیه جلوگیری شده است.

این مقام مسئول درباره توقف واردات طیور گفت: هم اکنون واردات جوجه یک روزه مرغ و بوقلمون از اروپا متوقف شده است.

1393/10/07
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal