توانمندی های جامعه عشایری باید به خدمت گرفته شود

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر بخشنده معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید سازمان عشایرایران، با بیان این که جامعه عشایری، جامعه‌ای مولد، پویا و خلاق است، اظهار داشت: جامعه عشایری با وجود جمعیت کم و برخورداری از کمترین خدمات ، تاثیر زیادی در تولید  بخصوص تولید گوشت کشور دارد.

دکتربخشنده استفاده از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جامعه عشایری را یکی از خط مشی‌های وزارتخانه دانست و اظهار امیدواری کرد: با استفاده از این توانمندی‌ها بتوان مسائل و مشکلات پیش‌روی جامعه عشایری را تا حد امکان رفع کرد.

وی، خدمات‌رسانی به عشایر را از اولویت‌های وزارت عنوان کرد و گفت: از جمله این خدمات، اسکان عشایر است که تاکنون برای حدود 70 هزار خانوار محقق شده است که این میزان در مقایسه با 220 هزار خانواری که داریم، تنها برای حدود یک سوم جامعه عشایری محقق شده است و امیدواریم ادامه یابد.

وی گفت: با وجود سختی تولید در بخش کشاورزی، اگر نتوانیم درآمد منطقی برای کشاورزان فراهم کنیم، نمی‌توانیم زحمات این قشر را جبران کنیم.

در این مراسم، مهندس قندالی رییس جدید سازمان امور عشایر، مبنای خدمت به این جامعه را نیروی انسانی عنوان کرد و گفت: بهترین ابزار برای کار موثر برای یک مدیر، نیروی انسانی است که امیدواریم با ظرفیت‌های قانونی خوبی که وجود دارد، بتوانیم از نیروی انسانی کارآمد در این بخش استفاده کنیم.

به گفته وی، با پیگیری و استفاده از ظرفیت‌های قانونی در جامعه عشایری و سازمان‌های مربوط به آن، می‌توان بهره‌وری در جامعه عشایری را افزایش داد.

همچنین مهندس صدیق رییس سابق سازمان امور عشایر در این مراسم، به ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های خود در سازمان پرداخت و گفت: در آخر برنامه چهارم توسعه، با تخصیص 280 میلیارد تومان اعتبار به اقدامات زیربنایی و خدمات عشایری کشور، شاخص توسعه از 43 درصد به حدود 65 درصد رسید.

وی از تنظیم سند راهبردی در خصوص اسکان عشایر گفت: این سند در سازمان تهیه شده است که بر اساس آن برنامه‌های مربوط به استان‌ها را می‌‍توان طرح‌ریزی کرد.

همچنین دراین مراسم با حضور معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس کرمعلی قندالی به عنوان رییس سازمان امور عشایرایران  منصوب و از زحمات مهندس جهانشاه صدیق، رییس پیشین این سازمان قدردانی شد.

گفتنی است، مهندس قندالی پیش از این سابقه خدمت در مدیریت امور عشایر استان‌ها و مدیرکل اسبق دفتر مطالعات جامعه عشایری را در کارنامه خود دارد. او دانش آموخته منابع طبیعی است و قریب 16 سال است که در حوزه عشایر فعالیت دارد.

1393/02/07
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal